Daniel Gołębiowski zanotował rekord kariery w meczu z Legią, zdobywając 34 punkty. Z kolei zespół Tomasza Gielo niespodziewanie pokonał potentata ligi ACB, czyli Barcelonę. Warto odnotować również powrót do gry Macieja Bojanowskiego w barwach Anwilu po prawie 7-miesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją.

• Tomasz Gielo, Casademont Saragossa, Liga ACB, w SMS w sezonie 2010/2011

Zespół Tomasza Gielo przerwał serię porażek na ligowych parkietach, pokonując UCAM Murcia CB 82:76. Polak grał blisko 16 minut, miał 2 punkty i 4 zbiórki. Z kolei w pucharowym starciu z czeskim Era Basketball Nymburk znalazł się poza składem. Jego koledzy świetnie sobie poradzili, wygrywając 79:82. Jeszcze większą niespodziankę sprawili w miniony weekend, pokonując wielką Barcelonę 101:99. Gielo wrócił już na parkiet i rozegrał dobry mecz. W przeciągu blisko 28 minut zdobył 13 punktów i miał 6 zbiórek.

• Grzegorz Grochowski, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2010/2011

Dziki przerwały serię porażek, pokonując pewnie Start Lublin 86:71. Grzegorz Grochowski Spędził na parkiecie blisko 11 minut. Zdobył 2 punkty, zebrał tyle samo piłek, dorzucił jedną asystę. Dużo lepiej poszło mu w wygranym starciu w Zielonej Górze. Był ważną postacią swojego zespołu. Dobrze kierował jego grą, o czym świadczy 8 asyst na koncie. Zdobył także 11 punktów i zebrał 2 piłki. Beniaminek odniósł cenne wyjazdowe zwycięstwo 97:91.

• Filip Matczak, King Szczecin, w SMS w sezonie 2010/2011

Po porażce z Czarnymi szczecinian czekało prestiżowe derbowe starcie ze Spójnią Stargard. Mecz był twardy i miał różne fazy. W kluczowym momencie to podopieczni  Arkadiusza Miłoszewskiego docisnęli pedał gazu, pokazali więcej jakości i wygrali 78:69. Flip Matczak w starciu z byłym klubem zdobył 3 punkty, miał 6 zbiórek i 2 asysty, King sprawił niespodziankę w Lidze Mistrzów, pewnie pokonując niemiecki Ludwigsburg 80:60. Rzucający obrońca zdobył 6 punktów, uzyskał 2 zbiórki i tyle samo asyst. Kolejnym wyzwaniem był domowy mecz ze Stalą Ostrów Wielkopolski, Gospodarze rozpoczęli go fatalnie. Przegrali premierową kwartę 30:12. W kolejnej odsłonie pokazali, że koszykówka to gra serii, pozwalając rywalom zdobyć także 12 „oczek”. Po zmianie stron pojedynek się wyrównał, ale to Stal była tego dnia lepiej dysponowana i zasłużenie wygrała 85:81. Matczak spędził na parkiecie ponad 8 minut. Nie zdobył punktu. Miał 3 zbiórki, 2 asysty i przechwyt.

• Kacper Borowski, King Szczecin, w SMS w sezonie 2012/2013

W opisanych wyżej meczach Kacper Borowski zdobył odpowiednio: 7, 6 i 4 punkty.

• Jakub Garbacz, Anwil Włocławek, w SMS w sezonie 2012/2013

Anwil pojechał do Słupska na mecz z Czarnymi i po raz kolejny w tym sezonie pokazał moc, gromiąc rywala 83:58. Jakub Garbacz zdobył w nim 11 punktów, miał 3 zbiórki i 2 asysty. W kolejnym spotkaniu liderów ligowej tabeli czekało następne wyzwanie. Był nim domowy mecz z PGE Spójnią Stargard. Toczył się on falami. Ostatecznie włocławianie pokazali więcej jakości indywidualnej i wygrali 78:69. Rzucający obrońca grał nieco ponad 20 minut. Zdobył 6 punktów i miał 3 asysty.

• Filip Struski, Muszynianka Domelo Sokół Łańcut, w SMS w sezonie 2012/2013

Ekipa z Łańcuta pojechała nad morze na starcia z Treflem i Arką. W jej składzie zaprezentował się już Amerykanin  Terrell Gomez, który zaliczył mocne przywitanie z ligą, zdobywając 24 punkty, wszystkie z nich do przerwy. Sokół przegrał 78:94. Filip Struski zdobył 3 punkty, miał 2 zbiórki i asystę. Szalone rzeczy działy się w Gdyni. Podopieczni Marka Łukomskiego wbrew dotychczasowym statystykom świetnie rzucali za trzy punkty i uzyskali ponad 20 punktów przewagi. Gdy wydawało się, że jest po sprawie, dali się jednak dogonić. Ostatecznie odparli atak rywali i wygrali 118:115. Skrzydłowy nie miał zbyt dużego udziału w tym sukcesie. Nie zdobył punktu, miał asystę i przechwyt.

• Daniel Szymkiewicz, Grupa Sierleccy Czarni Słupsk, w SMS w sezonie 2012/2013

Czarni nie mieli nic do powiedzenia w starciu z Anwilem, przegrywając 58:83. Daniel Szymkiewicz uzyskał 2 punkty, tyle samo zbiórek i asyst. Słupszczanie w środku tygodnia odrabiali zaległości w pojedynku z MKS-em Dąbrowa Górnicza. Obu zespołom zależało na przełamaniu. Gospodarze byli stroną  przeważającą, ale gdy już udało się im odskoczyć, to szybko tracili przewagę. Ostatecznie zachowali więcej zimnej krwi i odnieśli  cenne zwycięstwo w stosunku 92:90. Obwodowy zaliczył jedynie 2 zbiórki. W kolejnym domowym meczu, Czarnych czekało trudne wyzwanie w postaci pojedynku ze Startem Lublin. Choć przez większą część spotkania prowadzili, to w końcówce zabrakło im precyzji w wykończeniu i przegrali 77:81. Szymkiewicz zdobył 5 punktów, miał 2 zbiórki i asystę.

• Mikołaj Witliński, Trefl Sopot, w SMS w sezonie 2013/2014

Trefl w starciu z Sokołem długo nie mógł odskoczyć, bo gości w grze trzymał debiutujący w zespole Terrell Gomez. Sopocianie włączyli charakterystyczną ostatnio dla siebie żelazną obronę i wygrali 94:78. Środkowy zebrał 8 piłek. W starciu z MKS-em oba zespoły postawiły na atak. Sopocianie długo byli na prowadzeniu, ale w końcówce regulaminowego czasu gry dali się zapędzić w kozi róg. Goście mieli akcję na wygraną, ale ostatecznie skończyło się dogrywką. W niej miejscowi byli zdecydowanie lepsi, wpisując się w ofensywny charakter minionej kolejki wygrali 110:102. Mikołaj Witliński zdobył 4 punkty, zebrał 4 piłki i zanotował przechwyt.

• Damian Jeszke, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2013/2014

Astoria kontynuuje serię zwycięstw. Najpierw pewnie  pokonała Niedźwiadki Przemyśl 98:77. Damian Jeszke zdobył 8 punktów, miał 4 zbiórki, 2 asysty i przechwyt. Bydgoszczanie odnieśli cenną wygraną. W starciu kandydatów do awansu okazali się lepsi od ekipy ze Starogardu Gdańskiego, 73:60. Skrzydłowy uzyskał 6 punktów, 7 zbiórek i przechwyt.

• Dominik Olejniczak, Saint-Quentin Basket-Ball, liga francuska, w SMS w sezonie 2014/2015

Drużyna Polaka w dwóch ostatnich spotkaniach zanotowała wygraną i porażkę. Środkowy w wygranym meczu miał 2 punkty i 5 zbiórek. Z kolei w przegranym starciu zanotował 7 punktów, 3 zbiórki i tyle samo przechwytów.

• Marcin Wieluński, Legia Warszawa w SMS w sezonie 2014/2015

Marcin Wieluński w ostatnich meczach Legii pojawił się na boisku tylko w wygranym meczu z GTK Gliwice. Jego zespół długo przegrywał, ale odwrócił wynik spotkania, triumfując 83:81. Obwodowy grał nieco ponad 6 minut, zdobył 2 punkty. W kolejnych 2 pojedynkach nie wyszedł na parkiet. Warszawianie ponieśli dwie porażki, pucharową i ligową.

• Maciej Bojanowski, Anwil Włocławek, w SMS w sezonie 2014/2015

Maciej Bojanowski przez niemal 7 miesięcy leczył kontuzję. Jego cierpliwość została nagrodzona, gdyż pojawił się w końcu na parkiecie w starciu z PGE Spójnią. Na razie był to symboliczny występ, gdyż spędził na boisku 4 minuty i 23 sekundy. Raz celnie przymierzył z dystansu. Jego gra była oklaskiwana przez kibiców, którzy cieszyli się z powrotu skrzydłowego do gry.

• Patryk Wilk, Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, w SMS w sezonie 2015/2016

Górnik z kolejnymi wygranymi. Najpierw rozgromił rezerwy Śląska 91:57. Patryk Wilk rozegrał dobry mecz. Zdobył 14 punktów, miał 7 zbiórek, asystę i przechwyt. Podopieczni Andrzeja Adamka rozprawili się z AGH Kraków 92:85. Obwodowy zanotował 13 punktów, zebrał 5 piłek i miał asystę.

• Michał Kołodziej, Enea Stelmet Zastal BC Zielona Góra, w SMS w sezonie 2015/2016

Zastal długo toczył wyrównany bój w Gdyni, ale ostatecznie przegrał 81:86. Michał Kołodziej zdobył 8 punktów, zebrał 4 piłki, miał 2 asysty i przechwyt. Podobny scenariusz miało domowe starcie z Dzikami Warszawa. Zielonogórzanie trzymali się w grze, ale w kluczowym momencie zabrakło im precyzji w wykończeniu. Przegrali 91:97. Skrzydłowy zanotował 6 punktów, 5 zbiórek i 4 asysty.

• Daniel Gołębiowski, WKS Śląsk Wrocław, w SMS w sezonie 2016/2017

Wrocławianie pojechali do Ankary przetrzebieni kontuzjami. Na przekór wszystkiemu odnieśli premiową wygraną w rozgrywkach pucharowych. Triumfowali 80:71. Daniel Gołębiowski zaliczył dobry mecz. Jego statystyki  to: 14 punktów, zbiórka 4 asysty i 2 przechwyty. To spotkanie najwyraźniej kosztowało ich zbyt dużo sił. W meczu ze Stalą Ostrów zaliczyli kolejną już w tym sezonie kompromitację, przegrywając 108:51. Skrzydłowy miał 6 punktów i asystę. Wrocławianie dużo lepiej zaprezentowali się w kolejnym meczu pucharowym. Co prawda przegrali 63:72, ale do końca spotkania toczyli wyrównany bój. Obwodowy zdobył 7 punktów, zebrał 6 piłek, miał 2 asysty. „Gołąb” wysoko latał w wyjazdowym starciu z Legią. Podopieczni Jacka Winnickiego najwyraźniej dostosowali się do krótkiej rotacji. Zagrali z energią i odważnie. Niespodziewanie wygrali 98:82. Spora w tym zasługa naszego byłego ucznia, który ustanowił nowy rekord kariery. Zdobył 34 punkty, miał 2 zbiórki, asystę i przechwyt.

• Adrian Bogucki, Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia, w SMS w sezonie 2017/2018

Gdynianie wygrali ważny mecz z Zastalem 86:81. Środkowy po raz kolejny w tym sezonie rozegrał solidne zawody. Zdobył 14 punktów, zanotował 11 zbiórek. W starciu z Sokołem Arka zaczęła niemrawo. Przez cały mecz odrabiała straty, które były pokaźne. Pogoń omal nie zakończyła się sukcesem. Ostatecznie podopieczni Wojciecha Bychawskiego przegrali 115:118. Zapachniało NBA w tej kolejce. Środkowy zdobył 9 punktów i miał 7 zbiórek.

• Rafał Komenda, AZS AHG Kraków, w SMS w sezonie 2016/2017

AZS AHG Kraków poniósł dwie kolejne porażki. Najpierw nie miał nic do powiedzenia w starciu z Miastem Szkła Krosno, przegrywając 64:96. Rafał komenda miał 7 punktów i 2 zbiórki. Krakowianie mocno postawili się wyżej notowanemu Górnikowi Wałbrzych. Mecz zakończył się wynikiem 92:85. Komenda zdobył 12 punktów i miał 8 zbiórek.

• Aleksander Griszczuk, Miasto Szkła Krosno, w SMS w sezonie 2019/2020

Miasto Szkła Krosno w ostatnim czasie  zanotowało bilans 1:1. Aleksander Griszczuk w obu spotkaniach nie zdobył punktów.

• Mateusz Szlachetka, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2017/2018

Dziki przerwały serię porażek, odnosząc dwa zwycięstwa. Mateusz Szlachetka zdobył w nich odpowiednio: 11 i 13 punktów.

• Piotr Wińkowski, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2021/2022

Dwa ostatnie mecze Astorii Piotr Wińkowski skończył z zerowym dorobkiem punktowym. Nie przeszkodziło to jednak  jego kolegom w odniesieniu dwóch wygranych. Pewnym usprawiedliwieniem dla środkowego jest fakt, że w każdym z nich spędził na parkiecie ledwie nieco ponad 5 minut.

• Mateusz Samiec, King Szczecin, w SMS w sezonie 2022/2023

Mateusz Samiec pojawił się na parkiecie tylko w meczu ze Stalą. Zrobił to w trudnym momencie, bo wówczas jego drużyna wysoko przegrywała. Spędził na parkiecie 2 minuty 25 sekund i nie zdołał zapisać się w arkuszu statystycznym w wymiarze pozytywnym.

• Patryk Stankowski, Miasto Szkła Krosno, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Patryk Stankowski na dobre wrócił do rotacji Miasta Szkła Krosno. W wygranym starciu z AZS AGH Kraków grał niespełna 12 minut. Zdobył 7 punktów, miał zbiórkę i asystę. Jeszcze lepiej mu poszło w przegranym meczu z Żakiem Koszalin. Zanotował 13 „oczek”, 2 zbiórki i tyle samo asyst.

• Michał Samsonowicz, GTK Gliwice, w SMS w sezonie 2016/2017

GTK z kolejnymi dwiema porażkami. Długo wysoko prowadziło z Legią, ale ostatecznie dało sobie wydrzeć wygraną. Michał Samsonowicz zdobył dwa punkty i miał trzy asysty. Z kolei w  przegranym meczu z Twardymi Piernikami miał trzy punkty, 2 zbiórki i przechwyt.

• Aleksander Busz, GTK Gliwice, w SMS 2019/2020

Natomiast Aleksander Busz może być zadowolony ze swojej gry tylko w meczu z Legią, gdyż miał 5 punktów i 4 zbiórki. Starcie w Toruniu zakończył jedynie z dorobkiem dwóch przechwytów.

• Michał Krasuski, Polski Cukier Start Lublin, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Start ostatnio radził sobie ze zmiennym szczęściem: przegrał z Dzikami, wygrał z Czarnymi. Michał Krasuski oba spotkania zakończył z zerowym dorobkiem punktowym. Łącznie zebrał w nich trzy piłki.

• Michał Kierlewicz, KKS Polonia Warszawa, ostatni sezon w SMS 2015/2016

Polonia wygrała z Basketem Poznań 68:66. Michał Kierlewicz miał 9 punktów, 4 asysty i tyle samo przechwytów.

• Bartosz Majewski, SKS Fulimpex Starogard Gdański, ostatni sezon w SMS 2015/2016

Podopieczni Kamila Sadowskiego nie nawiązali wyrównanej walki z Astorią, przegrywając 60:73. Bartosz Majewski zdobył 4 punkty i miał zbiórkę.

• Konrad Dawdo, Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, ostatni sezon w SMS 2016/2017

Górnik z dwiema kolejnymi wygranymi. Konrad Dawdo zdobył w nich odpowiednio: 2 i 4 punkty.

• Kacper Mąkowski, AZS AGH Kraków, ostatni sezon w SMS 2017/2018

Krakowianie ponieśli dwie kolejne porażki. Kacper Mąkowski może być jednak zadowolony ze swojej indywidualnej postawy. Zdobył w nich odpowiednio: 12 i 23 punkty.

• Kamil Białachowski, Weegree AZS Politechnika Opolska, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Politechnika Opolska z dwiema kolejnymi wygranymi. Kamil Białachowski może być zadowolony ze swojej gry, gdyż zdobył odpowiednio: 10 i 14 punktów.

• Igor Krzych, Hydrotruck Radom, ostatni sezon w SMS 2020/2021

Radomianie ponieśli dwie kolejne porażki. Igor Krzych zdobył w nich łącznie 10 punktów i miał 3 asysty.

• Paweł Kopycki, Dziki Warszawa, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Paweł Kopycki pojawił się na boisku tylko w meczu ze Startem Lublin. Spędził na nim 70 sekund i nie zdołał zapisać się w statystykach.

Opracował: Oskar Struk