Od ostatniego notowania na koszykarskich parkietach nie brakowało emocji. Finał pucharu Polski, okienko reprezentacyjne czy powrót Tomasza Gielo do Polski. My jednak postanowiliśmy wyróżnić dokonanie Jakuba Garbacza, którego imponujące 28 punktów pomogło zatopić Arkę.

• Tomasz Gielo, Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski, w SMS w sezonie 2010/2011

Tomasz Gielo wraca do Polski. Wraz z końcem stycznia dobiegła końca jego przygoda z zespołem Casademont Saragossa. Skrzydłowy przez jakiś czas szukał nowego pracodawcy. Jego transfer do Ostrowa Wielkopolskiego był przeprowadzony w ciszy. Duża w tym zasługa dyrektora, Filipa Dylewicza, który namówił go na podpisanie kontraktu. Wobec kontuzji Damiana Kuliga Stal potrzebowała pozyskać polskiego podkoszowego

• Grzegorz Grochowski, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2010/201

Kluczowa dla losów spotkania z GTK Gliwice była III kwarta wygrana przez warszawian w stosunku 33:14. Całe spotkanie wygrali 94:87. Grzegorz Grochowski grał ponad 16 minut, zanotował 6 asyst i 2 przechwyty.

• Kacper Borowski, King Szczecin, w SMS w sezonie 2012/2013

King swój udział w pucharze Polski zakończył już na etapie ćwierćfinału. Początkowo nic nie zapowiadało takiego scenariusza. Szczecinianie grali szybko, zdecydowanie i skutecznie. Ich postawa załamała się po przerwie. Kluczowa dla losów spotkania była III kwarta przegrana przez mistrzów Polski 33:9. Ostatecznie musieli oni uznać wyższość rywala. Mecz zakończył się wynikiem 65:85. Kacper Borowski grał ponad 13 minut, zdobył 5 punktów, miał zbiórkę i przechwyt. Podopieczni trenera Miłoszewskiego do ligowej rywalizacji wrócili w wyjazdowym meczu ze Startem Lublin. W barwach Kinga zadebiutował podkoszowy Michale Kyser. Jego postawa była tego dnia decydująca. Zdobył 17 punktów i zanotował kluczowy blok. Była to piąta ligowa wygrana mistrzów z rzędu. Kacper Borowski grał w tym meczu niewiele ponad 7 minut i zanotował zbiórkę.

• Filip Matczak, King Szczecin, w SMS w sezonie 2010/2011

W pucharowym starciu z Treflem Filip Matczak grał niespełna 20 minut. W tym czasie miał 2 punkty, tyle samo przechwytów, zbiórkę i 3 asysty. Z kolei w pojedynku ze Startem uzyskał 7 punktów, 2 zbiórki i 6 asyst.

• Jakub Garbacz, Anwil Włocławek, w SMS w sezonie 2012/2013

Bohater bieżącego notowania. W wygranym ćwierćfinale Pucharu Polski z Twardymi Piernikami uzyskał 12 punktów, 3 zbiórki i przechwyt. Z kolei w przegranym pojedynku ze Stalą miał 6 punktów, tyle samo zbiórek i przechwyt. Zanim z przytupem wrócił do klubu, to zaliczył epizody w kadrze, w meczach eliminacji Mistrzostw Europy. W starciu z Litwą grał niewiele ponad 7 minut. Zaliczył zbiórkę. Z kolei w pojedynku z Macedonią Północną spędził na boisku ponad 13 minut i miał 9 punktów. W ligowym starciu z Arką bardzo dobrze wszedł w mecz. Już w pierwszej kwarcie kilkukrotnie celnie przymierzył z dystansu. W całym spotkaniu trafił 7 z 13 prób z daleka. Łącznie uzbierał 28 punktów, 2 zbiórki i przechwyt. Jego drużyna wygrała 89:85.

• Daniel Szymkiewicz, Polski Cukier Start Lublin, w SMS w sezonie 2012/2013

Daniel Szymkiewicz po długim okresie przebywania na banicji w Czarnych Słupsk, w końcu rozwiązał kontrakt i podpisał umowę w Starcie Lublin. Debiut w nowym zespole zaliczył podczas przegranego ćwierćfinału Pucharu Polski z Legią Warszawa. Spędził na boisku ponad 10 minut. Zdobył 8 punktów, miał asystę i przechwyt. Podczas kolejnego niepowadzenia z Kingiem Szczecin grał blisko 28 minut. Zanotował 11 „oczek”, zbiórkę, asystę i przechwyt.

• Filip Struski, Muszynianka Domelo Sokół Łańcut, w SMS w sezonie 2012/2013

Podopieczni Marka Łukomskiego nie mieli nic do powiedzenia w starciu z PGE Spójnią Stargard, przegrywając 56:77. Filip Struski grał ponad 25 minut. Zdobył 3 punkty, miał 2 zbiórki, asystę i aż 5 przechwytów.

• Mikołaj Witliński, Trefl Sopot, w SMS w sezonie 2013/2014

W pucharowym starciu z Kingiem Mikołaj Witliński grał tylko niespełna 8 minut i zanotował zbiórkę. Z kolei w półfinałowym pojedynku z Legią spędził na boisku ponad 19 minut. Zdobył 10 punktów i miał dwie zbiórki. Sopocianie przegrali 81:96. Tym samym nie obronili wywalczonego przed rokiem Pucharu Polski. Środkowy pojawił się w składzie reprezentacji na mecz z Macedonią Północną, ale nie wszedł na parkiet. Po powrocie do ligowej rywalizacji, do Sopotu przyjechała Stal. Trefl niemrawo zaczął ten mecz, ale w drugiej połowie pokazał więcej jakości i determinacji, odnosząc cenne zwycięstwo 88:76. Mikołaj nie zanotował jednak najlepszego spotkania. Miał dwa punkty i 6 zbiórek.

• Damian Jeszke, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2013/2014

Od ostatniego notowania Astoria odniosła 3 zwycięstwa i poniosła jedną porażkę. Damian Jeszke zdobył w tych meczach odpowiednio: 8, 7, 14 i 9 punktów.

• Dominik Olejniczak, Saint-Quentin Basket-Ball, liga francuska, w SMS w sezonie

Od ostatniego notowania drużyna Polaka poniosła dwie kolejne porażki. Środkowy zdobył w nich po dwa punkty, miał zbiórkę i asystę.

• Patryk Wilk, Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, w SMS w sezonie 2015/2016

Górnik od ostatniego notowania uzyskał zwycięstwo i dwie porażki. Patryk Wilk zdobył w tych meczach odpowiednio: 8, 4 i 7 punktów.

• Michał Kołodziej, Enea Stelmet Zastal BC Zielona Góra, w SMS w sezonie 2015/2016

Zastal ambitnie walczył ze Śląskiem, ale w kluczowej akcji przydarzyła mu się strata i ostatecznie przegrał 76:80. Michał Kołodziej grał ponad 24 minuty. Uzyskał 8 punktów, 4 zbiórki i przechwyt.

• Daniel Gołębiowski, WKS Śląsk Wrocław, w SMS w sezonie 2016/2017

To właśnie Daniel Gołębiowski wykonał kluczowy przechwyt w opisywanym wyżej meczu. Oprócz tego miał 18 punktów i 2 zbiórki.

• Adrian Bogucki, Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia, w SMS w sezonie 2017/2018

Adrian Bogucki miał ostatnio pracowity czas. Oprócz zmagań w rozgrywkach 5×5 spełniał obowiązki w LOTTO 3×3 Lidze. Arka swój udział w turnieju finałowym zakończyła na ćwierćfinale, przegrywając rzutem na taśmę z MKS-em Dąbrowa Górnicza 21:18. Po powrocie na parkiety ligowe do Gdyni przyjechał lider z Włocławka. Arka miała swoje szanse. W końcówce spotkania wyszła nawet na prowadzenie, ale w kluczowym momencie zabrakło jej precyzji w wykończeniu i przegrała 85:89. Adrian Bogucki grał prawie 25 minut. Zdobył 6 punktów, miał 4 zbiórki i przechwyt.

• Marcin Wieluński, Legia Warszawa w SMS w sezonie 2014/2015

Marcin Wieluński zagrał w ćwierćfinałowym meczu Pucharu Polski ze Startem Lublin przez niewiele ponad 11 minut. W tym czasie uzyskał punkt, dwie asysty, zbiórkę i przechwyt. Z kolei w półfinałowym starciu z Treflem spędził na boisku ledwie 47 sekund i zanotował zbiórkę. Pozostałe spotkania swojego zespołu przesiedział na ławce rezerwowych.

• Mateusz Samiec, King Szczecin, wypożyczony do GKS–u Tychy, w SMS w sezonie 2022/2023

Ekipa z Tychów od ostatniego notowania odniosła dwa zwycięstwa. Najpierw pokonała rezerwy Śląska 93:82. Mateusz Samiec grał ponad 8 minut. Miał dwa punkty i asystę. Z kolei w następnym meczu rozprawiła się z AZS AGH Kraków, wygrywając 92:84. Obwodowy grał ponad 7 minut. Uzyskał zbiórkę, 2 asysty i przechwyt.

• Paweł Kopycki, Dziki Warszawa, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Paweł Kopycki w starciu z GTK Gliwice spędził na boisku ledwie 24 sekundy i nie zdołał zapisać się w arkuszu statystycznym.

• Rafał Komenda, AZS AGH Kraków, w SMS w sezonie 2016/2017

Kolejne dwie porażki krakowian. Najpierw z ekipą Decki Pelplin w stosunku 72:106. Rafał Komenda miał dwa punkty, tyle samo zbiórek i asyst. W następnym spotkaniu lepszy okazał się GKS Tychy. Skończyło się 84:92. Pomimo porażki skrzydłowy może być z siebie zadowolony, gdyż uzyskał 19 punktów, 6 zbiórek, 3 asysty i przechwyt.

• Aleksander Griszczuk, Miasto Szkła Krosno, w SMS w sezonie 2019/2020

Aleksander Griszczuk w ostatnich meczach swojego zespołu pojawił się na boisku jedynie w wygranym meczu z rezerwami Śląska. Grał ponad 14 minut, zdobył 5 punktów, miał 3 zbiórki i asystę.

• Piotr Wińkowski, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2021/2022

Piotr Wińkowski w ostatnich meczach zdobył odpowiednio: 0, 5, 6, i 9 punktów. Astoria odniosła 3 zwycięstwa i poniosła jedną porażkę.

• Aleksander Busz, GTK Gliwice, w SMS 2019/2020

Aleksander Busz w przegranym starciu z Dzikami Warszawa grał ponad 6 minut i uzyskał asystę.

• Patryk Stankowski, Miasto Szkła Krosno, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Miasto Szkła Krosno odniosło dwa kolejne zwycięstwa. Najpierw pokonali ekipę ze Starogardu Gdańskiego 81:77. Patryk Stankowski zdobył 15 punktów, miał dwa przechwyty i zbiórkę. Z kolei w meczu z rezerwami Śląska uzyskał 11 „oczek”, zbiórkę,  3 asysty i 2 przechwyty.

• Michał Kierlewicz, KKS Polonia Warszawa, ostatni sezon w SMS 2015/2016

Michał Kierlewicz w ostatnich meczach Polonii zanotował odpowiednio: 7 i 5 punktów. Jego drużyna uzyskała wygraną i porażkę.

• Bartosz Majewski, SKS Fulimpex Starogard Gdański, ostatni sezon w SMS 2015/2016

Bartosz Majewski w ostatnich meczach swojego zespołu zdobył odpowiednio: 13, 11 i 10 punktów. W tym czasie starogardzianie zanotowali dwie porażki i wygraną.

• Konrad Dawdo, Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, ostatni sezon w SMS 2016/2017

Konrad Dawdo w ostatnich meczach Górnika zdobył odpowiednio: 7 i 13 punktów. Jego drużyna zanotowała bilans 1:1.

• Kacper Mąkowski, AZS AGH Kraków, ostatni sezon w SMS 2017/2018

Kacper Mąkowski w ostatnich przegranych meczach swojego zespołu zdobył odpowiednio: 2 i 21 punktów.

• Kamil Białachowski, Weegree AZS Politechnika Opolska, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Kamil Białachowski w ostatnich meczach swojego zespołu zdobył odpowiednio: 4 i 2 punkty, a Politechnika odniosła kolejne dwie wygrane.

• Igor Krzych, Hydrotruck Radom, ostatni sezon w SMS 2020/2021

Ekipa z Radomia rozgromiła Sokoła Międzychód 96:66. Igor Krzych grał ponad 14 minut. Zdobył 9 punktów i miał 4 zbiórki.

Opracował: Oskar Struk