Reprezentacja Polski do lat 20 przegrała z broniącą tytułu Francją 56:110 na inaugurację rozgrywanych w Gdyni Mistrzostw Europy. W jej składzie znalazło się aż czterech byłych uczniów SMS PZKosz Władysławowo. Z kolei funkcję asystenta pełni trener Mariusz Niedbalski.

Reprezentacja Polski U20 w ramach przygotowań do mistrzostw Europy w Gdyni rozegrała 7 sparingów. Zanotowała bilans 3:4. W ostatnim spotkaniu przed turniejem uległa Litwie 79:88. Biało-czerwoni trafili do niezwykle wymagającej grupy A, gdzie ich rywalami są Francja Grecja i Serbia. W składzie znalazło czterech byłych uczniów SMS PZKosz. Są to Antoni Siewruk, Janusz Ratowski, Aleksander Busz i Maciej Nagel. Z kolei asystentem trenera Arkadiusza Miłoszewskiego jest Mariusz Niedbalski. Gospodarze w inauguracyjnym meczu zmierzyli się z Francją.

Konto punktowe Polaków celnym rzutem za trzy otworzył Maksymilian Wilczek. Inicjatywę szybko przejęli jednak Francuzi, którzy prowadzili 21:5. Niemoc strzelecką miejscowych trójką przełamał Kuba Piśla. Nasza kadra swoją grę w ataku opierała głównie na akcjach dystansowych, ale po pierwszej kwarcie przegrywała 21:26. Ta część gry upłynęła pod znakiem ofensywnych popisów obu drużyn.

Drugą kwartę lepiej rozpoczęli goście. Błyskawicznie uciekli na dwucyfrową różnicę. Konsekwentnie wykorzystywali przewagę fizyczności, zdobywając punkty z ponowienia. Po kolejnej trójce dla Trójkolorowych trener Miłoszewski poprosił o czas. Wówczas na tablicy widniał wynik 27:40. Było to w połowie drugiej kwarty. Niemal każda akcja gości w strefie podkoszowej kończyła się punktami. Polacy zupełnie nie radzili sobie z obroną akcji dwójkowych, zostawiając wysokich rywali na wolnych pozycjach. Ci dodatkowo efektywnie stosowali presję na gracza z piłką, wymuszając proste straty naszego zespołu. Do przerwy było 35:58. Wyróżniającą się postacią wśród gospodarzy był Anthony Wrzeszcz.

Po zmianie stron obraz gry niestety nie uległ zmianie. Wyżej notowani rywale konsekwentnie powiększali przewagę. Trzecią kwartę zakończyli efektowną trójką równo z końcową syreną. Wówczas było 45:86.

Ostatnia część gry to już tylko dopełnienie formalności. Biorąc pod uwagę turniejowy charakter imprezy, trener Miłoszewski rozszerzył rotację, a na parkiecie panowała luźniejsza atmosfera. Ostatecznie Polska przegrała z Francją na inaugurację mistrzostw Europy U20 110:56. Już w niedzielę nasz zespół czeka mecz z Grecją. Początek o godz. 18:00 w Polsat Plus Arena Gdynia.

Francja – Polska 110:56 (26:21, 32:14, 28:10, 24:11)
Polska: Anthony Wrzeszcz 19 (4), Kuba Piśla 15 (3), Maksymilian Wilczek 11 (1), Krzysztof Kempa 6, Janusz Ratowski 2, Jakub Stupnicki 2, Maciej Nagel 1, Jakub Andrzejewski 0, Conrad Luczynski 0, Antoni Siewruk 0 i Jakub Szumert 0.
Najwięcej punktów dla Francji: Zacharie Perrin 22 (2), Halvine Dzellat-Diakeno 15.