Pierwszym akordem nowego sezonu był dwudniowy turniej o Superpuchar Polski imienia Adama Wójcika. W Radomiu spotkały się cztery najlepsze zespoły poprzedniego sezonu. Górą okazał się WKS Śląsk Wrocław, z Danielem Gołębiowskim i Adrianem Boguckim w składzie.

• Tomasz Gielo, Surne Bilbao Basket, Liga ACB, w SMS w sezonie 2010/2011

Tomasz Gielo po krótkiej przygodzie w Stali Ostrów Wielkopolski wraca do dobrze znanego sobie środowiska, czyli do hiszpańskiej ligi ACB. Tym razem jego pracodawcą zostało Surne Bilbao Basket. W poprzednim sezonie, z bilansem 13 zwycięstw i 24 porażek, zajęło 13 pozycję. Teraz celuje w fazę play-off. Czy transfer Polaka pomoże osiągnąć zakładany cel? Jego debiut przypadł na mecz klasyfikacji FIBA Europe Cup z Neptunasem Klaipeda. W pierwszym spotkaniu skrzydłowy grał blisko 23 minuty. Uzyskał 5 punktów i trzy zbiórki. Hiszpanie wygrali 74:66. W drugim pojedynku Polak nie pojawił się na boisku. Jego koledzy świetnie sobie poradzili, wygrywając 95:59. Dzięki temu uzyskali awans do fazy grupowej. Ekipa z Bilbao równie udanie zainaugurowała rozgrywki ligowe, pokonując Club Baloncesto Breogán 90:72. Tomasz Gielo grał niewiele ponad 19 minut, zdobył 6 punktów, zanotował zbiórkę i asystę.

• Filip Matczak, aktualnie bez klubu, w SMS w sezonie 2010/2011, w zestawieniu zostanie ponownie uwzględniony po podpisaniu kontraktu.

Po długotrwałej batalii Filip Matczak rozwiązał w końcu kontrakt z Kingiem Szczecin. Otrzymał list czystości i może szukać nowego pracodawcy. Ponadto wyleczył już kontuzję, z którą zmagał się podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

• Kacper Borowski, aktualnie bez klubu, w SMS w sezonie 2012/2013, w zestawieniu zostanie ponownie uwzględniony po podpisaniu kontraktu

Kacper Borowski był w podobnej sytuacji do Filipa Matczaka, ale jego sytuacja wciąż nie jest uregulowana, przez co nie może związać się umową z nowym pracodawcą.

• Filip Struski, SKS Fulimpex Starogard Gdański, w SMS w sezonie 2012/2013

Po spadku z ekstraklasy z Sokołem Łańcut, Filip Struski zdecydował się na powrót na Kociewie, podpisując umowę z zespołem SKS Fulimpex Starogard Gdański. To właśnie w Starogardzie rozpoczynała się jego kariera. Ekipa Jacka Winnickiego w pierwszym meczu podejmowała, mający medalowe aspiracje GKS Tychy. Po wyrównanym spotkaniu wygrała 72:67. Skrzydłowy grał blisko pół godziny. W tym czasie zanotował 9 „oczek”, 5 zbiórek, 2 asysty i przechwyt.

• Mikołaj Witliński, Trefl Sopot, w SMS w sezonie 2013/2014

Trefl Sopot, z Mikołajem Witlińskim w składzie, jako pierwsza polska drużyna rozpoczęła nowy sezon. Było to oczywiście związane z udziałem w rozgrywkach BKT EuroCup. Mistrzowie na inaugurację w domowym meczu zmierzyli się z niemieckim z Ratiopharmem Ulm. W spotkanie weszli z dobrą energią, która była również dziełem środkowego. 32 punkty rzucone w pierwszej kwarcie stanowiły dobry prognostyk na dalszą część gry. Ostatecznie miejscowi przegrali po dogrywce 93:96. Pozostawili po sobie jednak dobre wrażenie. Mikołaj grał niewiele ponad 16 minut. W tym czasie zanotował 12 punktów, 6 zbiórek i przechwyt, będąc niezwykle aktywnym. Ekipa znad morza w miniony weekend udała się do Radomia, by wziąć udział w walce o Superpuchar Polski. Ich rywalem, podobnie jak w ostatnim sparingu przedsezonowym był King Szczecin. Trefl źle zaczął, zdobywając w pierwszej kwarcie ledwie 9 „oczek”. Później zanotował pogoń, lecz ostatecznie przegrał 76:83. Tym samym skończył swój udział na półfinale. Mikołaj Witliński grał ponad 12 minut. Miał 4 punkty i pięć zbiórek. Na kolejny mecz pucharowy mistrzowie Polski udali się do Włoch. Ponownie zanotowali kiepski początek. Jednak dzięki świetnej III kwarcie uzyskali 11 punktów przewagi. W ostatniej części gry dali się jednak dogonić i ostatecznie przegrali 78:84. Środkowy grał blisko 19 minut. Zanotował 5 punktów, 2 zbiórki i asystę.

• Damian Jeszke, SKS Fulimpex Starogard Gdański, w SMS w sezonie 2013/2014

Damian Jeszke w letniej przerwie zamienił Bydgoszcz na Starogard Gdański. W wygranym meczu 72:67 z GKS-em Tychy skrzydłowy grał blisko 29 minut. Miał 8 punktów, 4 zbiórki, asystę i przechwyt.

• Dominik Olejniczak, Saint-Quentin Basket-Ball, liga francuska, w SMS w sezonie 2014/2015

Dominik Olejniczak razem ze swoim zespołem poprzedni sezon zakończył na ćwierćfinale. Był na tyle zadowolony ze swojej roli, że nie zdecydował się na zmianę pracodawcy. W pierwszej kolejce nie pojawił się na boisku, ale jego koledzy dość niespodziewanie pokonali ubiegłorocznego mistrza, czyli AS Monaco 68:66. Środkowy wrócił do gry w meczu z Le Mans. Spędził na boisku ponad 20 minut. Zapisał na swoim koncie 9 punktów, 6 zbiórek i asystę. To przełożyło się na okazałą wygraną 83:69.

• Marcin Wieluński, Legia Warszawa, w SMS w sezonie 2014/2015

Marcin Wieluński przedłużył kontrakt z Legią, by uzupełnić polską rotację. Oba spotkania w Superpucharze przesiedział na ławce rezerwowych. Z kolei w następnym meczu pucharowym grał ponad 21 minut. Zanotował 2 punkty, tyle samo zbiórek, 5 asyst i przechwyt. Warszawianie pokonali Fyllingen Lions z Norwegii 102:72.

• Patryk Wilk, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2015/2016

Patryk Wilk zamienił latem Wałbrzych na Bydgoszcz i ponownie celuje w awans. W pierwszej kolejce jego nowy zespół pokazał moc, gromiąc beniaminka z Rzeszowa 85:49. Skrzydłowy był bardzo wszechstronny. Na przestrzeni ponad 24 minut gry zanotował 7 punktów, 5 zbiórek, 3 asysty i 2 przechwyty. W kolejnym meczu nie było już tak różowo. Bydgoszczanie wysoko przegrali prestiżowe spotkanie z Sokołem Łańcut 58:86. Patryk zapisał na swoim koncie 2 punkty, tyle samo asyst i pięć zebranych piłek.

• Daniel Gołębiowski, WKS Śląsk Wrocław, w SMS w sezonie 2016/2017

Daniel Gołębiowski w obu meczach superpucharu zdobył po 6 punktów. Śląsk najpierw pokonał Legię 77:70, a później odwrócił losy finału, wygrywając z Kingiem 76:75. Dzięki temu to wrocławianie cieszyli się ze zdobycia pierwszego trofeum w nowym sezonie. W meczu pucharowym „Gołąb” długo nie mógł się wstrzelić. Trafił jednak dwie ważne trójki. Ostatecznie zanotował 10 punktów, 2 zbiórki, tyle samo przechwytów i 3 asysty.

• Grzegorz Grochowski, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2010/2011

Zanim Dziki rozpoczną ligowe granie, to zaliczyły udany debiut w europejskich pucharach, a konkretnie w European North Basketball League. Na inaugurację pokonały Donar Groningen 95:79. Grzegorz Grochowski grał w tym spotkaniu ponad 11 minut. Zanotował 2 punkty, zbiórkę, przechwyt i 3 asysty.

• Michał Samsonowicz, Enea Basket Poznań, w SMS w sezonie 2016/2017

Michał Samsonowicz postanowił kontynuować karierę w 1. lidze, zasilając skład basketu Poznań. Zaliczył imponujący debiut. Grał blisko 31 minut. Zdobył 23 punkty, miał pięć zbiórek i asystę. Poznaniacy przegrali jednak z Notecią Inowrocław 71:81.

• Adrian Bogucki, WKS Śląsk Wrocław, w SMS w sezonie 2017/2018

Adrian Bogucki zamienił Gdynię na Wrocław i od razu cieszył się z wygrania Superpucharu. W starciu z Legią zanotował 11 punktów i trzy zbiórki. Z kolei mecz finałowy zakończył z zerowym dorobkiem punktowym i dwoma zbiórkami. Śląsk rozgrywki Ligi Mistrzów zaczął od domowego starcia z mistrzem Węgier. Adrian Bogucki wyszedł w pierwszej piątce. Zdobył nawet premierowe punkty. Z uwagi na błędy w obronie szybko wrócił na ławkę. Zagrał niewiele ponad 5 minut. Zanotował 2 punkty i tyle samo zbiórek. Wrocławianie gonili przez cały mecz, ale ostatecznie przegrali 75:84.

• Mateusz Szlechetka, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2017/2018

Mateusz Szlachetka większość poprzedniego sezonu stracił z powodu kontuzji. Teraz stara się powrócić do formy w dobrze znanym sobie środowisku. W pierwszym meczu pucharowym grał ponad 25 minut. Zanotował 7 punktów, tyle samo asyst, 3 przechwyty, 2 zbiórki, ale też 5 strat. Na nowy sezon życzymy Mateuszowi przede wszystkim zdrowia.

• Piotr Wińkowski, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2021/2022

Piotr Wińkowski dalej będzie jedną z podstawowych opcji podkoszowych w Astorii Bydgoszcz. W pierwszym spotkaniu z Resovią Rzeszów zanotował 5 „oczek”, 9 zbiórek, asystę i przechwyt. Z kolei w przegranym meczu z Sokołem Łańcut spędził na boisku niewiele ponad 7 minut. W tym czasie uzyskał 2 punkty i tyle samo zbiórek.

• Mateusz Samiec, Bears Uniwersytet Gdański Trefl Sopot, w SMS w sezonie 2022/2023

Mateusz Samiec po zdobyciu brązowego medalu z GKS-em Tychy przenosi się nad morze, by wzmocnić pierwszoligowy Trefl Sopot. Drużyna to mieszanka młodości i doświadczenia. Już w pierwszej kolejce sprawiła niespodziankę, pokonując Żaka Koszalin 93:78. Mateusz Samiec grał prawie 19 minut. Zdobył 11 punktów, miał 2 zbiórki, tyle samo przechwytów i trzy asysty.

• Rafał Komenda, Hydrotruck Radom, w SMS w sezonie 2016/2017

Rafał Komenda po zeszłorocznym spadku z ekipą z Krakowa przeniósł się do Radomia, gdzie również raczej będzie walczył o utrzymanie. Początek miał obiecujący, gdyż jego nowa ekipa pokonała ŁKS Łódź 79:73. Rafał Komenda grał prawie 21 minut, zanotował 7 punktów, 4 zbiórki i jeden przechwyt.

• Igor Stolarz, Sensation Kotwica Port Morski Kołobrzeg, w SMS 2022/2023

Igor Stolarz przeniósł się do Kotwicy Kołobrzeg. Jego nowa drużyna przegrała z Miastem Szkła Krosno 66:70. Skrzydłowy grał ponad 7 minut i nie zdołał się zapisać w arkuszu statystycznym w wymiarze pozytywnym.

• Maciej Nagel, SKS Fulimpex Starogard Gdański, w SMS 2022/2023

Maciej Nagel w poszukiwaniu minut przeniósł się do Starogardu Gdańskiego. W wygranym meczu z GKS-em Tychy grał ponad 14 minut. W tym czasie zdobył 9 punktów i miał dwie zbiórki.

• Paweł Kopycki, MKKS Żak Koszalin, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Paweł Kopycki, chcąc więcej grać, przeniósł się do Koszalina. W przegranym meczu z pierwszoligową drużyną Niedźwiadków UG Trefla Sopot grał blisko 20 minut. W tym czasie zanotował 2 punkty, pięć zbiórek i trzy asysty.

• Patryk Stankowski, Enea Basket Poznań, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Patryk Stankowski zamienił Krosno na Poznań. W przegranym meczu z Notecią Inowrocław grał 24 minuty. W tym czasie zanotował 10 punktów, zbiórkę i asystę.

• Michał Kierlewicz, King Szczecin, ostatni sezon w SMS 2015/2016

Michał Kierlewicz latem zasilił szeregi Kinga Szczecin. W dotychczasowych meczach nie pojawił się na boisku. W notowaniu ponownie zostanie uwzględniony po powrocie na boisko.

• Kacper Mąkowski, Enea Basket Poznań, ostatni sezon w SMS 2017/2018

Kacper Mąkowski zamienił Kraków na Poznań. W przegranym meczu z Notecią grał ponad 14 minut i zanotował zbiórkę.

• Kamil Białachowski, Weegree AZS Politechnika Opolska, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Politechnika Opolska już w pierwszej kolejce sprawiła niespodziankę, pokonując Sokoła Łańcut 99:85. Kamil Białachowski rozegrał dobry mecz. Na przestrzeni ponad 21 minut zanotował 14 punktów, 4 zbiórki i przechwyt.

• Bartosz Majewski, SKS Fulimpex Starogard Gdański, ostatni sezon w SMS 2015/2016

Bartosz Majewski w wygranym starciu z GKS-em Tychy grał ponad 32 minuty. Zanotował 15 punktów, 4 zbiórki, 2 asysty i 2 przechwyty.

• Konrad Dawdo, GKS Tychy, ostatni sezon w SMS 2016/2017

Konrad Dawdo postanowił kontynuować swoją karierę w Tychach. W przegranym meczu z ekipą ze Starogardu Gdańskiego zanotował 11 punktów, 6 zbiórek, asystę i przechwyt.

Opracował: Oskar Struk