W kolejnym zestawieniu na wyróżnienie zasługuje ekipa Tomasza Gielo, Surne Bilbao Basket, która na własnym parkiecie pokonała utytułowany Real Madryt 83:79. Polak zapisał na swoim koncie 6 punktów i 4 zbiórki.

• Tomasz Gielo, Surne Bilbao Basket, Liga ACB, w SMS w sezonie 2010/2011

Rozpoczynamy od bohatera poniższego notowania. Ekipa Tomasza Gielo w ramach 3. kolejki  ligi ACB podejmowała u siebie  pogrążony w kryzysie Real Madryt. Skrzętnie umiała ten kryzys wykorzystać. Prowadziła niemal przez całe spotkanie. W drugiej połowie rywale zwiększyli intensywność i błyskawicznie odrobili spore straty. Bogowie koszykarscy byli tego dnia sprawiedliwi. Bilbao wytrzymało napór, lepiej rozegrało końcówkę i zasłużenie wygrało 83:79. Skrzydłowy grał niewiele ponad 21 minut. W tym czasie zdobył 6 punktów i miał 4 zbiórki. Dla jego drużyny było to drugie zwycięstwo w sezonie.

• Filip Matczak, Zastal Zielona Góra, w SMS w sezonie 2010/2011

Filip Matczak uporządkował kwestie zdrowotne i kontraktowe, by móc w końcu podpisać umowę z nowym pracodawcą. Zdecydował się na powrót do domu. Już w pierwszym meczu czekał go ważny pojedynek w kontekście utrzymania. Do Zielonej Góry przyjechały Twarde Pierniki. Goście od początku narzucili swój styl gry. Miejscowi próbowali gonić, ale ostatecznie przegrali 68:79. Filip z marszu pokazał, że będzie ważnym elementem swojego zespołu. Spędził na boisku ponad 21 minut. W tym czasie zanotował 13 punktów, 3 asysty, 2 zbiórki i tyle samo przechwytów.

• Filip Struski, SKS Fulimpex Starogard Gdański, w SMS w sezonie 2012/2013

Falstart podopiecznych Jacka Winnickiego. Od ostatniego notowania ponieśli dwie kolejne porażki. Najpierw ulegli rezerwom Trefla, choć długo prowadzili. Ostatecznie skończyło się 82:84. Filip Struski rozegrał dobry mecz. Spędził na boisku ponad 26 minut. Na swoim koncie zapisał 12 punktów, 6 zbiórek i 2 przechwyty. W następnym meczu wyraźnie ulegli liderującemu Miastu Szkła Krosno, przegrywając 74:87. Skrzydłowy grał ponad 25 minut. Uzyskał 5 „oczek”, 7 zbiórek i przechwyt. Kociewskie Diabły z pewnością nie tak wyobrażały sobie początek sezonu. Po czterech meczach mają bilans 1:3.

• Daniel Szymkiewicz, AMW Arka Gdynia, w SMS w sezonie 2012/2013

W ostatnim notowaniu przez pomyłkę pominęliśmy Daniela Szymkiewicza, dlatego szybko nadrabiamy zaległości. W meczu derbowym grał ponad 19 minut. Zanotował 4 punkty i 8 zbiórek. Z kolei w starciu ze Śląskiem nie pojawił się  na boisku ze względu na problemy zdrowotne. Jego drużyna przegrała 81:100.

• Mikołaj Witliński, Trefl Sopot, w SMS w sezonie 2013/2014

Za Treflem kolejny wartościowy sprawdzian w EuroCupie. Tym razem Sopocianie  przegrali u siebie z Joventutem Badalona 73:78. Dzięki dobrej trzeciej kwarcie wygranej w stosunku 21:15 wyszli nawet na prowadzenie. W końcówce więcej zimnej krwi zachowali goście, którzy przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Mikołaj Witliński grał ponad 18 minut i zanotował jedynie 5 zbiórek. W weekend mistrzów Polski czekał wymagający sprawdzian z PGE Spójnią Stargard. Po dobrym początku spotkanie się wyrównało. Trefl w końcówce pokazał, że ma więcej talentu w ataku. Dzięki temu zwyciężył 83:78. Środkowy grał nieco krócej, bo niewiele ponad 12 minut. W tym czasie zanotował 2 punkty i zbiórkę.

• Damian Jeszke, SKS Fulimpex Starogard Gdański, w SMS w sezonie 2013/2014

Damian Jeszke w meczu z rezerwami Trefla zanotował 10 punktów, 3 zbiórki i asystę. Taki sam dorobek punktowy zapisał na swoim koncie w starciu z Miastem Szkła Krosno. Dorzucił do tego 3 asysty. Oba pojedynki padły łupem rywali.

• Jakub Garbacz, AMW Arka Gdynia, w SMS w sezonie 2012/2013

Jakub Garbacz, podobnie jak cała Arka miał słabszy dzień w meczu ze Śląskiem. Ze względu na braki kadrowe grał ponad 35 minut. Zanotował 5 punktów, tyle samo asyst, 4 zbiórki i przechwyt.

• Dominik Olejniczak, Saint-Quentin Basket-Ball, liga francuska, w SMS w sezonie 2014/2015

Seria Dominika Olejniczaka brutalnie przerwana. W minionej kolejce jego zespół przegrał aż 59:82. Polak jednak pod względem indywidualnym zaprezentował się przyzwoicie. Grał ponad 20 minut. W tym czasie zanotował 8 punktów, 7 zbiórek, asystę i przechwyt.

• Marcin Wieluński, Legia Warszawa, w SMS w sezonie 2014/2015

Marcin Wieluński cały mecz ze Startem Lublin spędził na ławce rezerwowych. Jego drużyna wygrała. 89:78. Warszawianie zaliczyli udaną pogoń, odrabiając sporą stratę w starciu z Dinamem Bukareszt w ramach rozgrywek European North Basketball League. Skończyło się 91:88. Obwodowy grał ponad 11 minut. Zanotował 4 punkty i zbiórkę.

• Patryk Wilk, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2015/2016

Astoria musiała uznać wyższość GKS-u Tychy, przegrywając 74:69. Patryk Wilk grał niewiele ponad 16 minut. W tym czasie zanotował 2 zbiórki i asystę.

• Daniel Gołębiowski, WKS Śląsk Wrocław, w SMS w sezonie 2016/2017

Śląsk pojechał do Gdyni z zamiarem rehabilitacji i w pełni się wywiązał z zadania, wygrywając 100:81. Spora w tym zasługa Daniela Gołębiowskiego, który rozegrał świetny mecz. Na przestrzeni ponad 28 minut gry zanotował 18 „oczek”, 4 asysty, 2 zbiórki i przechwyt.

• Michał Kołodziej, Enea Stelmet Zastal BC Zielona Góra, w SMS w sezonie 2015/2016

Michał Kołodziej zagrał bardzo słaby mecz przeciwko Twardym Piernikom. Zanotował jedynie zbiórkę i przechwyt.

• Grzegorz Grochowski, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2010/2011

Dziki w meczu drużyn o sporych aspiracjach uległy Anwilowi 70:79. Grzegorz Grochowski grał niewiele ponad 13 minut. W tym czasie zapisał na swoim koncie 3 asysty i 2 przechwyty.

• Michał Samsonowicz, Enea Basket Poznań, w SMS w sezonie 2016/2017

Kolejne dwie wygrane Basketu Poznań. Najpierw z Żakiem Koszalin 95:78. Michał Samsonowicz grał prawie 28 minut. Zanotował 10 punktów, 4 zbiórki, asystę i 2 przechwyty. Poznaniacy bez większych problemów pokonali rezerwy Śląska 103:73. Obwodowy zapisał na swoim koncie 9 punktów, 3 zbiórki, 4 asysty i tyle samo przechwytów.

• Adrian Bogucki, WKS Śląsk Wrocław, w SMS w sezonie 2017/2018

Przełamanie Adriana Boguckiego. Zaliczył sentymentalny powrót do Gdyni i zagrał świetny mecz. Zanotował 18 punktów, 8 zbiórek, 6 asyst i przechwyt.

• Mateusz Szlechetka, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2017/2018

Mateusz Szlechetka w meczu z Anwilem grał prawie 26 minut. Zanotował 12 punktów, 3 zbiórki, tyle samo przechwytów i 2 asysty.

• Piotr Wińkowski, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2021/2022

Piotr Wińkowski w przegranym meczu z GKS-em Tychy grał niespełna 11 minut. W tym czasie zanotował 3 punkty, zbiórkę, asystę i przechwyt.

• Mateusz Samiec, Bears Uniwersytet Gdański Trefl Sopot, w SMS w sezonie 2022/2023

Sopocianie w ostatnim czasie radzili sobie ze zmiennym szczęściem. Najpierw pokonali ekipę Jacka Winnickiego 84:82. Mateusz Samiec grał niewiele ponad 20 minut. Zanotował 5 punktów, 2 zbiórki i 3 asysty. W kolejnym meczu dość niespodziewanie ulegli beniaminkowi z Rzeszowa 82:92. Obwodowy uzyskał 7 punktów, 2 zbiórki, tyle samo asyst i przechwytów. Pomimo ostatniego niepowodzenia, obecny bilans ekipy znad morza należy uznać za sukces.

• Rafał Komenda, Hydrotruck Radom, w SMS w sezonie 2016/2017

Radomianie od ostatniego notowania zapisali w swoim dorobku wygraną i porażkę. Najpierw rozprawili się z Politechniką Opolską, wygrywając 87:76. Spora w tym zasługa Rafała Komendy, który zanotował 17 punktów, 8 zbiórek, 3 asysty i dwa przechwyty. Następnie podopieczni trenera Witki ulegli WKK Wrocław 68:75. Skrzydłowy nie był już tak skuteczny. Zdobył 4 punkty, miał 5 zbiórek, asystę i przechwyt.

• Igor Stolarz, Sensation Kotwica Port Morski Kołobrzeg, w SMS 2022/2023

Igor Stolarz w ostatnich meczach Kotwicy pojawił się na parkiecie jedynie w wygranym starciu z ŁKS-em. Na boisku spędził niespełna trzy minuty i nie zdołał zapisać się w arkuszu statystycznym.

• Maciej Nagel, SKS Fulimpex Starogard Gdański, w SMS 2022/2023

Maciej Nagel w przegranym starciu z rezerwami Trefla zanotował zbiórkę. Z kolei w meczu z Miastem Szkła Krosno zapisał w swoim dorobku 2 punkty, 4 zbiórki i asystę.

• Paweł Kopycki, MKKS Żak Koszalin, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Żak Koszalin wciąż bez wygranej. Paweł Kopycki w ostatnich meczach zdobył odpowiednio: 2 i 7 punktów.

• Patryk Stankowski, Enea Basket Poznań, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Kolejne wygrane Basketu Poznań. Patryk Stankowski zdobył w tych meczach odpowiednio: 21 i 12 punktów.

• Michał Kierlewicz, King Szczecin, ostatni sezon w SMS 2015/2016

King nie miał za wiele do powiedzenia w pucharowym starciu z ekipą Aleksandra Balcerowskiego, przegrywając 60:83. Michał Kierlewicz dość niespodziewanie spędził na parkiecie ponad 9 minut i zanotował przechwyt. Z kolei w wygranym meczu z GTK Gliwice otrzymał od trenera ledwie 22 sekundy i nie zdołał zapisać się w arkuszu statystycznym.

• Kacper Mąkowski, Enea Basket Poznań, ostatni sezon w SMS 2017/2018

Kacper Mąkowski w ostatnich meczach Basketu Poznań zdobył odpowiednio: 5 i 19 punktów.

• Kamil Białachowski, Weegree AZS Politechnika Opolska, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Politechnika Opolska od ostatniego notowania zapisała na swoim koncie porażkę i wygraną. Kamil Białachowski zdobył w tych meczach odpowiednio: 5 i 0 punktów.

• Bartosz Majewski, SKS Fulimpex Starogard Gdański, ostatni sezon w SMS 2015/2016

Bartosz Majewski w ostatnich meczach ekipy ze Starogardu Gdańskiego zanotował odpowiednio: 10 i 6 punktów.

• Michał Krasuski, Polski Cukier Start Lublin, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Michał Krasuski w przegranym starciu z Legią Warszawa zanotował 6 punktów.

• Konrad Dawdo, GKS Tychy, ostatni sezon w SMS 2016/2017

Konrad Dawdo w wygranym starciu z Astorią Bydgoszcz zanotował 3 punkty, 5 zbiórek i 2 asysty.

Opracował: Oskar Struk