Szkoła NLO SMS PZKosz we Władysławowie włączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim wykonując papierowe żonkile. W zamyśle miało powstać w Polsce 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów Polskich, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku.

 

Honorową Ambasadorką akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Na jej motywach Muzeum Polin stworzyło poruszającą animację dla uczniów i uczennic, która została odtworzona i zaprezentowana uczniom w czasie lekcji historii.  Opowiada ona o ostatnim przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marku Edelmanie, który przeżył likwidację getta i przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 19 kwietnia 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami, które co roku zakwitają wiosną.

„Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile” – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Ambasadorami akcji w tym roku są również m.in. Ralph Kamiński, Bartosz Gelner i Aleksandra Żebrowska.

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam
wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

 

Podsumowując, w ramach tej akcji społeczno-edukacyjnej uczniowie wykonali papierowe, żółte żonkile według wzoru i instrukcji załączonej na stronie Muzeum Polin w materiałach dla szkół, odbyła się prelekcja oraz prezentacja wspomnianego filmu o Marku Edelmanie. Na zakończenie  wykonano wspólne, pamiątkowe zdjęcia z oznaczeniami: #ŁączyNasPamięć, #AkcjaŻonkile.

 

W 2023 roku akcja „Żonkile” organizowana jest w ramach programu „NIE BĄDŹ OBOJĘTNY. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim” pod patronatem m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

„Bo obojętność w pewnym momencie jest tym samym co morderstwo, zabójstwo.

Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo Twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła”. /Marek Edelman/

 

 

Dominika Żemojtel-Dettlaff

nauczycielka historii