We wrześniu uczniowie NLO SMS PZKosz we Władysławowie odbyli wycieczkę do Muzeum Pancernego w Kłaninie. Jej celem była realizacja zadań wychowawczo – dydaktycznych szkoły i programu nauczania oraz aspekt budowania relacji i integracji grupy.
We wrześniu uczniowie NLO SMS PZKosz Władysławowie odbyli wycieczkę do Muzeum Pancernego w Kłaninie. Jej celem była realizacja zadań wychowawczo – dydaktycznych szkoły i programu nauczania poprzez umożliwienie uczniom bezpośredniego poznania regionu i historii. Ważny był również aspekt budowania relacji i integracji grupy.
W programie wycieczki znalazło zwiedzanie Muzeum Pancernego w Kłaninie, w którego skład wchodzą:
– Muzeum Pojazdów Wojskowych i Uzbrojenia,
– Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza,
– Pałac w Kłaninie.
Uczniowie uczestniczyli w lekcji historii dotyczącej II wojny światowej, uzbrojenia i działań militarnych szczególnie na Pomorzu, a także losów wojennych właścicieli pałacu – rodziny von Grass i spotkaniu integracyjnym przy ognisku. To spotkanie dało możliwość poznania się chłopców z pierwszej klasy ze starszymi kolegami.
Muzeum Pancerne w Kłaninie to jedno z najnowszych muzeów na naszym terenie, ponieważ zostało otwarte 30 czerwca 2022 roku. Placówka powstała z inicjatywy pasjonata militariów Mateusza Delinga. Jego celem jest gromadzenie, udostępnianie i popularyzowanie zbiorów z zakresu historii techniki militarnej, ze szczególnym uwzględnieniem historii Pomorza.
Uczniowie z zainteresowaniem wzięli udział w lekcji historii na terenie Muzeum. Ekspozycja została zaprojektowana i urządzona w nowoczesny sposób, który buduje nastrój i przyciąga uwagę. Zwiedzający odbyli „podróż w czasie”, która zaczyna się we wrześniu 1939 roku na zrekonstruowanym fragmencie dawnej, gdyńskiej uliczki. Następnie mieli możliwość dowiedzieć się o przebiegu działań wojennych na Helu i Półwyspie Helskim. W kolejnych miejscach nawiązujących do pól bitewnych znajdują się m.in. realistyczne manekiny żołnierzy oraz zabytkowe pojazdy, które szczególnie zaciekawiły uczniów.
„Nasze muzeum jest w interakcji z widzem ” – mówi Mateusz Deling twórca Muzeum, a jego słowa możemy przeczytać na stronie zachęcającej do jego odwiedzenia. „Podróż, zwiedzanie, zaczynamy we wrześniu 1939 r., kiedy dwóch Niemców na terenie dawnej Gdyni celuje do nas z karabinów i rozpoczyna się wojna. Wszystko dzieje się, w takim półmroku, by nawiązać do atmosfery tamtych wydarzeń. Następnie przechodzimy przez obronę Półwyspu Helskiego (wrzesień 1939 r.), kolejno jest okres mroczny, kiedy Trzecia Rzesza odnosiła wszystkie swoje sukcesy (1940-1943), a po nim największe bitwy pancerne, które Polacy stoczyli na frontach drugiej wojny światowej”.
Ostatnia część ekspozycji jest poświęcona czasom współczesnym, eksploracji i renowacji odnalezionych artefaktów z okresu II wojny światowej. Prezentuje przedmioty znalezione w czasie poszukiwań w terenie, wizyt u kolekcjonerów itd. W tym miejscu warto wspomnieć, że Mateusz Deling wraz z Przemysławem Budzichem tworzą znany team eksploracyjny „Tank Hunter”. Uruchomili oni m.in. specjalny kanał na YouTube, na którym opowiadają o swoich znaleziskach. Osoby zainteresowane historią mogą zatem być na bieżąco z tym, co dzieje się w Muzeum i dowiadywać się o losach kolejnych eksponatów. Uczniowie NLO SMS PZKosz we Władysławowie zwiedzili także wraz z przewodnikiem zabytkowy Pałac w Kłaninie i w przepięknych wnętrzach poznali jego historię.
Po zwiedzaniu Muzeum i części edukacyjnej wycieczki przyszedł czas na integrację przy ognisku. Następnie uczniowie wrócili do szkoły i wzięli udział w wieczornym treningu koszykarskim.
Opracował: Oskar Struk