W najnowszym notowaniu naszego cyklu zwracamy uwagę na dobrą formę Mateusza Szlachetki, który poprowadził Dziki Warszawa do wygranej nad Sokołem Łańcut.

• Tomasz Gielo, Casademont Saragossa, Liga ACB, w SMS w sezonie 2010/2011

Zespół Tomasza Gielo musi łączyć występy ligowe z grą w Europie. Polak w ostatnich meczach nie zaznaczył zbytnio swojej obecności. W wygranym po dogrywce pucharowym starciu z klubem Enel Brindisi 91:87 znalazł się poza składem. Z kolei w ligowym meczu z ekipą z Granady spędził na boisku ponad 12 minut i nie zdołał zapisać się w statystykach. Jego drużyna przegrała 70:78.

• Grzegorz Grochowski, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2010/2011

Warszawianie podejmowali na własnym boisku, znajdujący się w kryzysie Sokół Łańcut. Wbrew oczekiwaniom pojedynek miał bardzo wyrównany przebieg. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Warszawianie i tak mogą mówić o sporej dawce szczęścia, bo blok Adama Kempa, po którym zaliczono punkty, został wykonany prawidłowo i spotkanie powinno zakończyć się w regulaminowym czasie gry wygraną gości. W dodatkowych pięciu minutach gospodarze przejęli inicjatywę i wygrali 93:85. Grzegorz Grochowski grał ponad 6 minut i miał asystę i przechwyt.

• Kacper Borowski, King Szczecin, w SMS w sezonie 2012/2013

Szczecinianie w wyjazdowym starciu zmierzyli się z ambitnie grającą Arką. Pierwsza połowa odbyła się pod dyktando gospodarzy, którzy znajdowali się na minimalnym prowadzeniu. Po zmianie stron mistrzowie Polski mocno podkręcili tempo i ostatecznie pewnie wygrali 103:84. Kacper Borowski grał niewiele ponad 15 minut. Na swoim koncie zapisał 6 punktów, 5 zbiórek i 1 przechwyt. Jego zespół czekało dużo większe wyzwanie w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Rywalem Kinga był niemiecki MHP Riesen Ludwigsburg. Podopieczni Arkadiusza Miłoszewskiego toczyli w Niemczech wyrównany bój. Długo zanosiło się na ich wygraną. Kluczowa dla losów spotkania była ostatnia kwarta, przegrana przez gości w stosunku 11:23, co skutkowało porażką 78:82. Skrzydłowy spędził na parkiecie ponad 6 minut i zdobył 5 punktów.

• Jakub Garbacz, Anwil Włocławek, w SMS w sezonie 2012/2013

Anwil spotkał się w ligowym klasyku ze Śląskiem. Mecz miał bardziej wyrównany przebieg, niż można się było tego spodziewać. Ostatecznie to włocławianie zachowali więcej zimnej krwi i wygrali 80:74. Jakub Garbacz był tego dnia bardzo wszechstronny. Podczas blisko 32 minut gry uzyskał 13 punktów, 5 zbiórek i 3 przechwyty. Choć podopieczni Przemysława Frasunkiewicza świetnie radzą sobie na krajowym podwórku, to nieco gorzej idzie im na arenie międzynarodowej. Ponieśli bowiem drugą porażkę w rozgrywkach FIBA Europe Cup. Tym razem ulegli na wyjeździe zespołowi Caledonia Gladiators 63:66. Polak miał jeszcze rzut na doprowadzenie do dogrywki, ale nie trafił z dystansu. W całym spotkaniu miał 9 punktów, 4 zbiórki i 3 asysty. Jeszcze lepiej poszło mu w inauguracyjnym meczu z silnym rywalem z Bilbao. Na tle przedstawiciela ligi ACB zarówno on, jak i cały zespół wypadł przyzwoicie. Włocławianie do końca spotkania byli w grze o zwycięstwo, a Garbacz miał 16 punktów, 5 zbiórek, asystę i 3 przechwyty. Jego indywidualne dokonania z ostatnich meczów dowodzą tego, że jest w dobrej formie.

• Filip Struski, Sewertronics Sokół Łańcut, w SMS w sezonie 2012/2013

Ekipa Sokoła Łańcut wciąż bez ligowej wygranej. Tym razem w dość pechowych dla siebie okolicznościach uległa po dogrywce Dzikom Warszawa. Filip Struski miał na swoim koncie 3 punkty, asystę i przechwyt.

• Daniel Szymkiewicz, Grupa Sierleccy Czarni Słupsk, w SMS w sezonie 2012/2013

Czarni potwierdzili, że sport daje szybko szansę na rehabilitację. Po wstydliwej porażce z Twardymi Piernikami odrodzili się, pokonując w Sopocie Trefla 90:81. Mecz miał różne fazy, ale w kluczowym momencie to przyjezdni zachowali więcej precyzji w wykończeniu i dość niespodzianie wygrali. Daniel Szymkiewicz zapisał na swoim koncie 7 punktów, 2 zbiórki, 3 asysty i przechwyt.

• Mikołaj Witliński, Trefl Sopot, w SMS w sezonie 2013/2014

Gdy w poprzednim notowaniu zapowiadaliśmy powrót do formy Trefla Sopot, to ostatni mecz z Czarnymi pokazał, że były to przewidywania przedwczesne. Gospodarze sprawili niemiłą niespodziankę swoim kibicom, przegrywając na własnym parkiecie 81:90. Dla środkowego był to sentymentalny pojedynek z byłym zespołem. Zdobył on 12 punktów, miał 4 zbiórki i przechwyt.

• Damian Jeszke, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2013/2014

Damian Jeszke jest jedną z głównych opcji w ataku Astorii Bydgoszcz. Świadczą o tym spora liczba minut spędzanych na parkiecie oraz zdobyte punkty. Skrzydłowy w wygranym starciu z GKS Tychy ponownie zanotował double-double. Miał 12 punktów i 15 zbiórek. Do swojego dorobku dorzucił 4 asysty i 3 przechwyty. Dużo gorzej poszło mu za to w pojedynku z Politechniką Opolską. Co prawda ponownie zaliczył dobry indywidualny występ, notując 16 punktów, 4 zbiórki i 2 przechwyty, ale jego zespół przegrał dość niespodziewanie 79:82. Dla podopiecznych Krzysztofa Szubargi było to drugie niepowodzenie w bieżącym sezonie.

• Dominik Olejniczak, Saint-Quentin Basket-Ball, liga francuska, w SMS w sezonie 2014/2015

Zespół Dominika Olejniczaka w ostatnich dwóch kolejkach radził sobie ze zmiennym szczęściem. Najpierw po wyrównanym meczu pokonał drużynę Evreux 78:76. Polak w tym spotkaniu miał 8 punktów, tyle samo zbiórek oraz asystę. Z kolei w przegranym starciu z Nancy grał 15 minut. Nie zdobył punktów, miał 3 zbiórki i 2 asysty.

• Marcin Wieluński, Legia Warszawa, w SMS w sezonie 2014/2015

Starcie Legii ze Stalą było wyjątkowo jednostronne. Warszawianie zatracili właściwy balans gry w ataku, opierając ją głównie na rzutach z dystansu. Trafili 10 z 34 prób. Ostatecznie przegrali wysoko 53:71. Marcin Wieluński zdobył 2 punkty. Na osłodę podopieczni Wojciecha Kamińskiego wygrali w rozgrywkach FIBA Europe Cup ze słowackim zespołem Patrioti Levice 86:77. Rozgrywający grał niewiele ponad 2 minuty. Nie zdobył punktów, miał jedną zbiórkę.

• Patryk Wilk, Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, w SMS w sezonie 2015/2016

Górnik zanotował dwie kolejne łatwe wygrane. Patryk Wilk zdobył odpowiednio: 2 i 3 punkty.

• Michał Kołodziej, Enea Stelmet Zastal BC Zielona Góra, w SMS w sezonie 2015/2016

Zielonogórzanie zanotowali kolejny ofensywny mecz, przegrywając z MKS Dąbrowa Górnicza 93:100. Michał Kołodziej grał ponad 8 minut i miał dwie zbiórki. Podopieczni Davida Dedka zainaugurowali 6. kolejkę w wyjazdowym starciu z GTK Gliwice. Dla obu drużyn było to bardzo ważne spotkanie. Mecz był bardzo wyrównany. Jego losy ważyły się do końca. Ostatecznie to goście zachowali więcej zimnej krwi, odnosząc cenne zwycięstwo. Skrzydłowy zdobył 8 punktów i miał jedną zbiórkę.

• Daniel Gołębiowski, WKS Śląsk Wrocław, w SMS w sezonie 2016/2017

Śląsk nadal przegrywa, a rozgrywający, który miał stanowić antidotum na problemy, już z Wrocławia wyjechał. Wojskowi długo stawiali się Anwilowi, ale sama ambicja to za mało. Dotkliwa była również pucharowa porażka w domowym meczu z Arisem Saloniki 63:80. Daniel Gołębiowski w starciu z Anwilem miał 7 punktów. Pojedynek z Grekami zakończył z zerowym dorobkiem punktowym.

• Adrian Bogucki, Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia, w SMS w sezonie 2017/2018

Arka znów miała dobre momenty w starciu z faworytem. Mecz z Kingiem zaczęła z energią. Pomysłu i sił starczyło jednak tylko na pierwszą połowę. W drugiej mistrzowie Polski pokazali swoją wyższość i wygrali 103:84. Adrian Bogucki ponownie był wyróżniającą się postacią wśród gdynian. Miał 15 punktów, 8 zbiórek i 2 przechwyty.

•  Rafał Komenda, AZS AHG Kraków, w SMS w sezonie 2016/2017

Krakowianie zanotowali kolejne dwie porażki. Oba mecze były na styku. Rafał Komenda zdobył odpowiednio: 14 i 6 punktów.

• Mateusz Szlechetka, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2017/2018

Następny dobry mecz Mateusza Szlachetki. Jego 18 punktów przyczyniły się do wygranej nad Sokołem Łańcut. To kolejna dwucyfrowa zdobycz rozgrywającego. Jak pokazują ostatnie występy, przeprowadzka do stolicy wydaje się słusznym wyborem.

• Aleksander Griszczuk, Miasto Szkła Krosno, w SMS w sezonie 2019/2020

Krośnianie w ostatnich meczach zanotowali bilans 1:1. Aleksander Griszczuk w obu spotkaniach grał krótko i nie zdołał zdobyć punktów.

• Piotr Wińkowski, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2021/2022

Piotr Wińkowski miał kapitalny mecz przeciwko GKS Tychy. 18 punktów i 7 zbiórek mówią same za siebie. Podczas przegranego starcia z Politechniką Opolską zanotował 10 punktów i 6 zbiórek.

• Mateusz Samiec, King Szczecin, w SMS w sezonie 2022/2023

Mateusz Samiec powoli buduje swoją pozycję w ekipie mistrza Polski. Dostaje konkretne zadania, z których jak na razie wywiązuje się dobrze. W starciu z Arką pojawił się na boisku z zamiarem ograniczenia poczynań ofensywnych Andrzeja Pluty. Naciskał na rozgrywającego na całym boisku. Zaliczył też efektowną akcję 2+1. W meczu pucharowym nie pojawił się na parkiecie.

• Aleksander Busz, GTK Gliwice, w SMS 2019/2020

GTK od kilku lat wygląda na zespół niepasujący do koszykarskiej elity. Początek sezonu niestety nie zwiastuje zmiany w tej sprawie. Porażki ze Startem i Stelmetem Zastalem nie napawają optymizmem. Szczególnie to ostatnie niepowodzenie może być kosztowne w kontekście walki o ligowy byt. Aleksander Busz w obu spotkaniach bez zdobyczy punktowych.

• Michał Krasuski, Polski Cukier Start Lublin, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Start po ofensywnym meczu uporał się z GTK Gliwice. Michał Krasuski zanotował 9 punktów, 2 zbiórki i przechwyt.

• Michał Kierlewicz, KKS Polonia Warszawa, ostatni sezon w SMS 2015/2016

Polonia z kolejnymi dwoma wygranymi, a Michał Kierlewicz z eksplozją formy. 25 i 17 punktów w znacznym stopniu przesądziły o ostatnich sukcesach zespołu.

• Bartosz Majewski, SKS Fulimpex Starogard Gdański, ostatni sezon w SMS 2015/2016

Starogardzianie ostatnio radzą sobie ze zmiennym szczęściem. Przegrali z drużyną Basketu Poznań, ale uporali się z WKK Wrocław. Bartosz Majewski zdobył w tych meczach odpowiednio: 6 i 4 punkty.

•  Konrad Dawdo, Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, ostatni sezon w SMS 2016/2017

Górnik kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa, a Konrad Dawdo jest niezwykle regularny. W obu meczach zdobył po 15 punktów.

• Kacper Mąkowski, AZS AGH Kraków, ostatni sezon w SMS 2017/2018

Krakowianie znowu przegrywają, a Kacper Mąkowski zdobył odpowiednio: 14 i 8 punktów.

• Kamil Białachowski, Weegree AZS Politechnika Opolska, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Politechnika w ostatnich dwóch kolejkach z bilansem 1:1. Porażka z ekipą z Radomia i wygrana z Astorią. Tak prezentują się jej ostatnie dokonania. Kamil Białachowski z dorobkiem 4 i 10 punktów.

• Igor Krzych, Hydrotruck Radom, ostatni sezon w SMS 2020/2021

Radomianie z dwoma kolejnymi zwycięstwami. Igor Krzych pojawił się na boisku tylko w starciu z Politechniką Opolską. Grał 11 minut, miał zbiórkę i asystę.

• Maciej Nagel, Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia, w SMS 2022/2023

Maciej Nagel z kolejnym indywidualnym sukcesem. Po ekstraklasowym debiucie przyszedł czas na pierwsze ligowe punkty. W starciu z Kingiem Szczecin zdobył 4 „oczka”. Bez znaczenia pozostaje fakt, że pojawił się na boisku, gdy wynik spotkania był już rozstrzygnięty. Na pewno zapamięta ten mecz na długo.

Przygotował: Oskar Struk