W najnowszym notowaniu naszego cyklu zwracamy uwagę na świetną formę mistrzów Polski, którzy nie tylko łatwo rozprawili się ze Śląskiem Wrocław, ale także zanotowali efektowne wejście w rozgrywki Ligi Mistrzów, pokonując włoskie Dinamo Sassari.

• Tomasz Gielo, Casademont Saragossa, Liga ACB, w SMS w sezonie 2010/2011

Od czasu ostatniego notowania drużyna Tomasza Gielo rozegrała dwa spotkania i oba przegrała. Miały one wyrównany przebieg. Najpierw lepsza okazała się drużyna Obradoiro CAB, która wygrała 80:72. Polak spędził na boisku ponad 21 minut. Miał 5 punktów, 4 zbiórki, asystę i przechwyt. Nieco słabiej poszło mu w starciu Baskonią. Grał tylko nieco ponad 13 minut, nie zdobył punktów, zebrał dwie piłki. Jego zespół przegrał 80:85.

• Grzegorz Grochowski, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2010/2011

Dziki mają za sobą bardzo pracowity okres. Najpierw odrabiali ligowe zaległości w derbowym meczu z Legią. Później pojechali do Sopotu na mecz z Treflem. Derbowe starcia zawsze generują spore emocje. To odbiło się na grze obu drużyn, które przez całe spotkanie miały kiepską skuteczność. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, ale to Dziki trafiły kluczowy rzut z dystansu. Nie obyło się bez kontrowersji, bo przy akcji Matthew Colemana mogło dojść do błędu kroków. Sędziowie punkty zaliczyli, a ostatni rzut Michała Kolendy nie znalazł drogi do kosza. Tym samym to Dziki królują w stolicy. Grzegorz Grochowski grał prawie 15 minut. Zdobył 4 punkty, miał 2 zbiórki, tyle samo asyst i przechwyt. Nasz przedstawiciel udał się do Sopotu, by z bliska obserwować rywalizację beniaminka z Treflem. Warszawianie osiągnęli nawet dwucyfrową przewagę, notując w III kwarcie serię punktową 11:0. Nie byli jednak w stanie utrzymać przewagi i ponieśli pierwszą porażkę w sezonie, przegrywając 85:96. Było to jednak dobre, ofensywne spotkanie.

• Kacper Borowski, King Szczecin, w SMS w sezonie 2012/2013

We Wrocławiu odbył się rewanż za zeszłoroczny finał. Jednak wbrew oczekiwaniom obserwatorów, starcie Śląska z Kingiem miało wyjątkowo jednostronny przebieg. Goście od początku narzucili swój styl gry i ostatecznie pewnie wygrali 83:60. Kacper Borowski nie dorzucił się zbytnio do tego rezultatu. Nie zdobył punktu, miał 4 zbiórki i 2 asysty. Szczecinianie zanotowali kapitalne wejście w rozgrywki Ligi Mistrzów. Pokonali włoskie Dinamo Sassari 93:85. Wygrana mogła być jeszcze bardziej okazała, gdyby nie przegrana w stosunku 8:25 ostatnia kwarta. Skrzydłowy grał blisko 17 minut, miał 7 punktów 3 zbiórki i przechwyt.

• Jakub Garbacz, Anwil Włocławek, w SMS w sezonie 2012/2013

Anwil dość pewnie poradził sobie z GTK Gliwice, wygrywając 88:77. Spora w tym zasługa Jakuba Garbacza, który na przestrzeni blisko 31 minut gry zdobył 17 punktów, będąc najlepszym strzelcem zespołu.

• Filip Struski, Sewertronics Sokół Łańcut, w SMS w sezonie 2012/2013

Filip Struski wrócił do składu Sokoła po przerwie spowodowanej kontuzją. Grał ponad 22 minuty i zdobył 3 punkty. Jego zespół przegrał po dogrywce z Eneą Stelemetem Zastalem Zielona Góra 88:89.

• Daniel Szymkiewicz, Grupa Sierleccy Czarni Słupsk, w SMS w sezonie 2012/2013

Czarni zanotowali kolejną wstydliwą porażkę w tym sezonie, choć przez cały mecz nic na to nie wskazywało. W ostatniej kwarcie mieli nawet 21 punktów przewagi, by ostatecznie przegrać 82:83. Daniel Szymkiewicz zdobył 9 punktów. W Słupsku mają o czym myśleć.

• Mikołaj Witliński, Trefl Sopot, w SMS w sezonie 2013/2014

Trefl Sopot wraca na właściwe tory. Taki ogólny wniosek można wyciągnąć po obejrzeniu na żywo meczu z Dzikami Warszawa. Choć gospodarze musieli odrabiać dwucyfrową stratę, to dzięki dobrej grze w ostatniej kwarcie wygrali 96:85. Impuls do odrabiania strat dał Jakub Musiał. Mikołaj Witliński nie był tak efektywny, jak w ostatnim meczu. Wykazał się jednak wszechstronnością. Na swoim koncie miał 7 punktów, 6 zbiórek, 4 asysty i 1 przechwyt.

• Damian Jeszke, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2013/2014

Astoria ma za sobą kolejne dwa mecze. W pierwszym z nich wygrała po dogrywce z zespołem z Pelplina 95:90. Damian Jeszke zanotował double-double na poziomie 13 punktów i 11 zbiórek. W następnym meczu przyszła pierwsza ligowa porażka. W pojedynku trenerskim byłych znanych koszykarzy, lepszy okazał się Robert Witka. Jego drużyna wygrała 72:84. Skrzydłowy ponownie był wszechstronny. Zdobył 7 punktów, miał 8 zbiórek, 3 asysty i 1 przechwyt.

• Dominik Olejniczak, Saint-Quentin Basket-Ball, liga francuska, w SMS w sezonie 2014/2015

Za Dominikiem Olejniczakiem sentymentalny pojedynek z byłym zespołem, czyli Gravelines-Dunkerque. Pojedynek wygrany 78:69. Polak dorzucił do dorobku drużyny 10 punktów, 3 zbiórki i dwie asysty.

• Marcin Wieluński, Legia Warszawa, w SMS w sezonie 2014/2015

Marcin Wieluński nie pojawił się na boisku w przegranym meczu derbowym. Blisko 11 minut spędził na parkiecie w wygranym meczu PGE Spójnią Stargard. Zdobył 4 punkty.

• Patryk Wilk, Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, w SMS w sezonie 2015/2016

Za Górnikiem kolejne dwie wygrane. Najpierw z drużyną Enea Basket Poznań 66:63. Następnie z WKK Wrocław 88:75. Patryk Wilk w obu spotkaniach nie odegrał znaczącej roli.

• Michał Kołodziej, Enea Stelmet Zastal BC Zielona Góra, w SMS w sezonie 2015/2016

Zielonogórzanie mają za sobą ligowe przełamanie. Wygrali po dogrywce w Łańcucie z Sokołem 89:88. Decydujący rzut trafił James Washington. Michał Kołodziej nie zdobył punktów.

• Daniel Gołębiowski, WKS Śląsk Wrocław, w SMS w sezonie 2016/2017

Śląsk ma za sobą trudny okres. Kontuzje obwodowych graczy skutkują porażkami. Dwie pucharowe i jedna ligowa nie napawają optymizmem. Daniel Gołębiowski zdobył odpowiednio: 10, 6 i 4 punkty. Wrocławianie najbliżej wygranej byli w domowym starciu z Rumunami, ale ich gra zupełnie się rozsypała w ostatniej kwarcie przegranej w stosunku 11 do 22. To skutkowało niepowodzeniem. Antidotum na problemy ma być transfer zawodnika obwodowego i powrót rekonwalescentów.

• Adrian Bogucki, Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia, w SMS w sezonie 2017/2018

Gdynianie kontynuują serię meczów z zespołami z czołówki. Tym razem liczyli na dobry wynik w starciu ze zmagającą się z kontuzjami Stalą. Przebieg meczu był podobny do tego ze Śląskiem. Arka grała bez kompleksów w pierwszej połowie. Jednak ponownie zanotowała bolesny przestój na przełomie 3. i 4. kwarty, który skutkował porażką. Adrian Bogucki zanotował dobry mecz. Miał 15 punktów, 9 zbiórek i 3 asysty.

• Rafał Komenda, AZS AHG Kraków, w SMS w sezonie 2016/2017

Drużyna z Krakowa nie miała nic do powiedzenia w starciu z Politechniką Opolską, przegrywając 68:88. Rafał Komenda jak zwykle był aktywny. Zapisał na swoim koncie 5 punktów, 7 zbiórek i 3 asysty. Przełamanie przyszło w wygranym meczu z Kotwicą Kołobrzeg. Skrzydłowy dopisał do dorobku drużyny 11 punktów, 2 zbiórki i asystę. Było to dla niej premierowe zwycięstwo w sezonie.

• Mateusz Szlechetka, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2017/2018

Mateusz Szlachetka w derbowym starciu z Legią zapisał na swoim koncie 9 punktów, 3 zbiórki, 4 asysty i przechwyt. Jeszcze lepiej poszło mu w przegranym starciu z byłym pracodawcą, czyli z Treflem. Był najlepszym strzelcem swojego zespołu. Zdobył 21 punktów. Miał 2 asysty i zbiórkę.

• Aleksander Griszczuk, Miasto Szkła Krosno, w SMS w sezonie 2019/2020

Drużyna z Krosna odbiła sobie niedawne niepowodzenie z Basketem Poznań. Od tego czasu zanotowała dwie ligowe wygrane. Najpierw pokonała WKK Wrocław 95:85, by później rozprawić się z Sokołem Międzychód 92:85. Aleksander Griszczuk tylko w pierwszym meczu zaznaczył swoją obecność, notując 3 punkty, dwie zbiórki i tyle samo asyst.

• Piotr Wińkowski, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2021/2022

Astoria ostatnio radziła sobie ze zmiennym szczęściem. Piotr Wińkowski zdobył w tych meczach odpowiednio: 5 i 9 punktów.

• Artur Niemiec, KKS Polonia Warszawa, w SMS w sezonie 2022/2023

Artur Niemiec był ostatnio poza składem swojego zespołu. W notowaniu pojawi się ponownie po powrocie na boisko.

• Mateusz Samiec, King Szczecin, w SMS w sezonie 2022/2023

Mateusz Samiec zaliczył jedynie epizodyczny występ w starciu ze Śląskiem Wrocław i nie był w stanie zapisać się w statystykach.

• Aleksander Busz, GTK Gliwice, w SMS 2019/2020

GTK wciąż czeka na premierową wygraną w nowym sezonie. Ostatnio okazało się słabsze od Anwilu Włocławek. Aleksander Busz grał niespełna 10 minut i miał jedną zbiórkę.

• Michał Krasuski, Polski Cukier Start Lublin, ostatni sezon w SMS 2018/2019

W ofensywnym meczu Start przegrał z MKS Dąbrowa Górnicza 87:112. Michał Krasuski zdobył 2 punkty i miał jedną zbiórkę.

• Michał Kierlewicz, KKS Polonia Warszawa, ostatni sezon w SMS 2015/2016

Kolejny dobry mecz Michała Kierlewicza. 13 punktów 2 zbiórki i 5 asyst, to zadowalający rezultat. Jego zespół znów musiał uznać wyższość rywala.

• Bartosz Majewski, SKS Fulimpex Starogard Gdański, ostatni sezon w SMS 2015/2016

„Kociewskie Diabły” po wyrównanym meczu pokonali Polonię Warszawa 78:76. Bartosz Majewski miał 4 punkty, tyle samo asyst i zbiórek.

•  Konrad Dawdo, Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, ostatni sezon w SMS 2016/2017

Górnik zanotował dwie kolejne wygrane. Konrad Dawdo od początku sezonu udowadnia, że jest w dobrej formie. W ostatnich pojedynkach zdobył odpowiednio 4 i 15 punktów.

• Kacper Mąkowski, AZS AGH Kraków, ostatni sezon w SMS 2017/2018

Kacper Mąkowski nie zaliczył dobrego występu w przegranym meczu z Politechniką Opolską. Był za to ojcem wygranej z Kotwicą Kołobrzeg. Zdobył 31 punktów, miał 7 zbiórek i 2 asysty.

• Patryk Stankowski, Miasto Szkła Krosno, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Patryk Stankowski nie wybiegł na boisko w dwóch ostatnich meczach swojego zespołu. W zestawieniu pojawi się ponownie, gdy wróci do gry.

• Kamil Białachowski, Weegree AZS Politechnika Opolska, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Politechnika Opolska zanotowała dwie kolejne wygrane. Pokonała zespoły z Krakowa i Koszalina. Środkowy w obu spotkaniach zdobył 6 punktów.

• Igor Krzych, Hydrotruck Radom, ostatni sezon w SMS 2020/2021

Radomianie wysoko przegrali z Żakiem Koszalin, by w następnej kolejce sprawić niespodziankę, pokonując Astorię Bydgoszcz. Rozgrywający wystąpił w obu meczach, lecz tylko w pierwszym z nich zdobył dwa punkty.

• Maciej Nagel, Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia, w SMS 2022/2023

Młody środkowy zaliczył ekstraklasowy debiut. Na przestrzeni minuty i 36 sekund gry nie zdołał zapisać się w statystykach.

Przygotował: Oskar Struk