W najnowszym notowaniu zwracamy uwagę na to, że kolejny absolwent naszej szkoły powrócił na parkiety Orlen Basket Ligi. Jest nim Michał Samsonowicz, który zadebiutował w barwach GTK Gliwice. Jego nowy zespół dość niespodziewanie pokonał PGE Spójnię Stargard 76:74.

• Tomasz Gielo, Casademont Saragossa, Liga ACB, w SMS w sezonie 2010/2011

Tomasz Gielo cały ostatni mecz przesiedział na ławce rezerwowych. Jego zespół przegrał z Dreamland Gran Canaria 94:101. Inny polski zawodnik, A. J. Slaughter zdobył dla zwycięzców 16 punktów. Drużyna Polaka legitymuje się bilansem 3-7 i znajduje się tuż nad strefą spadkową, mając tylko o jedną wygraną więcej niż dwa najsłabsze zespoły. Skrzydłowy grał w ośmiu meczach, w których zdobywał średnio 3.3 punktu i miał 2 zbiórki.

• Grzegorz Grochowski, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2010/201

Beniaminek wciąż znajduje się w kryzysie. Tym razem nie sprostał mistrzowi Polski, przegrywając 75:84. Grzegorz Grochowski grał ponad 14 minut. Zdobył punkt, miał 3 asysty i 2 przechwyty. Dziki przegrały czwarty mecz z rzędu.

• Filip Matczak, King Szczecin, w SMS w sezonie 2010/2011

Filip Matczak powoli łapie rytm gry po przerwie spowodowanej kontuzją. W wygranym starciu z Dzikami Warszawa grał ponad 20, co przełożyło się na 3 punkty i przechwyt.

• Kacper Borowski, King Szczecin, w SMS w sezonie 2012/2013

W tym samym meczu Kacper Borowski spędził na boisku nieco ponad minutę. Nie zdołał się zapisać w statystykach w wymiarze pozytywnym.

• Jakub Garbacz, Anwil Włocławek, w SMS w sezonie 2012/2013

Anwil zrewanżował się Szkotom za niespodziewaną porażkę w delegacji. Wygrał u siebie zdecydowanie 93:72. Spora w tym zasługa Jakuba Garbacza, który po raz kolejny w tym sezonie zagrał dobre zawody. Zdobył 23 punkty, zebrał 4 piłki i miał trzy przechwyty. Podopieczni Przemysława Frasunkiewicza nadal pozostają jedyną niepokonaną ekipą na ligowych parkietach. W ostatniej kolejce wygrali w Zielonej Górze 83:73. Rzucający znów był bardzo wszechstronny. Na swoim koncie zapisał 14 punktów, 4 zbiórki 2 asysty i aż 5 przechwytów.

• Filip Struski, Muszynianka Domelo Sokół Łańcut, w SMS w sezonie 2012/2013

Sokół kontynuuje pojedynki z czołowymi ekipami. Po ostatniej wygranej nad Stałą Ostrów miał ochotę na kolejną niespodziankę. Tym razem nie sprostał lepiej dysponowanej legii, przegrywając 78:87. Filip Struski spędził na boisku ponad 21 minut. Zdobył 3 punkty, miał 8 zbiórek, asystę i przechwyt.

• Daniel Szymkiewicz, Grupa Sierleccy Czarni Słupsk, w SMS w sezonie 2012/2013

Gdy po ostatniej porażce słupskie wróbelki ćwierkały o możliwym trzęsieniu ziemi w kontekście składu Czarnych, to wydarzyło się podczas starcia ze Śląskiem. Miejscowi rozgromili wojskowych 78:53, pozwalając im w pierwszej połowie zdobyć ledwie 13 punktów. „Czarne Pantery” zagrały z charakterem. Twardo w obronie i skutecznie w ataku. Czy najlepszy mecz w sezonie odsunie w czasie planowane ruchy? Czy może był tylko jedną jaskółką, która wiosny nie czyni? Daniel Szymkiewicz grał ponad 17 minut. Zdobył 6 punktów, miał dwie zbiórki i asystę.

• Mikołaj Witliński, Trefl Sopot, w SMS w sezonie 2013/2014

Trefl zanotował trzecią wygraną z rzędu. Tym razem okazał się lepszy od toruńskich Twardych Pierników. Mecz lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy prowadzili 8:0. Sopocianie szybko wskoczyli na właściwe obroty. Dzięki dobrej obronie przejęli kontrolę nad spotkaniem. Choć miało ono różne fazy, to zasadniczo toczyło się pod dyktando przyjezdnych, którzy ostatecznie wygrali 80:69. To właśnie w lepszej obronie należy upatrywać przyczyn pozytywnej metamorfozy Trefla, który zanotował trzecią wygraną z rzędu. Środkowy spędził na parkiecie ponad 17 minut. W tym czasie zdobył 10 punktów. Zebrał 6 piłek, miał dwie asysty i przechwyt.

• Damian Jeszke, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2013/2014

Bydgoszczanie zanotowali przełamanie i to z jakim rywalem. W starciu, w którym królowała defensywa, pokonali Górnika Wałbrzych 58:48. Damian Jeszke grał ponad 30 minut. Zanotował 12 punktów, 7 zbiórek i 4 asysty. Podopieczni Krzysztofa Szubargi z kwitkiem odprawili też Polonię Warszawa, wygrywając 72:68. Skrzydłowy znów był aktywny po obu  stronach parkietu.  Zdobył 7 punktów, miał 8 zbiórek i 3 asysty.

• Dominik Olejniczak, Saint-Quentin Basket-Ball, liga francuska, w SMS w sezonie 2014/2015

Ekipa Dominika Olejniczaka w minionej kolejce okazała się gorsza od drużyny Dijon Basket, przegrywając 69:77. Środkowy grał ponad 23 minuty. Zdobył 14 punktów, zebrał 7 piłek.

• Marcin Wieluński, Legia Warszawa w SMS w sezonie 2014/2015

Legia dość pewnie pokonała na własnym boisku Sokoła Łańcut 87:78. Marcin Wieluński spędził na boisku blisko 2 minuty i nie zdołał zapisać się w arkuszu statystycznym.

• Patryk Wilk, Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, w SMS w sezonie 2015/2016

Patryk Wilk w przegranym 48:58 meczu z Astorią grał ponad 23 minuty. Zdobył 6 punktów, miał 3 zbiórki. Jeszcze lepiej zaprezentował się w starciu z AWF Katowice. Zdobył 15 punktów, miał 5 zbiórek, asystę i 2 przechwyty.

•    Michał Kołodziej, Enea Stelmet Zastal BC Zielona Góra, w SMS w sezonie 2015/2016

Enea Stelmet Zastal BC Zielona Góra dzielnie walczył na własnym boisku z Anwilem Włocławek, ale ostatecznie przegrał 73:83. Michał Kołodziej grał blisko 26 minut. Zdobył 2 punkty, miał tyle samo asyst i 5 zbiórek.

• Daniel Gołębiowski, WKS Śląsk Wrocław, w SMS w sezonie 2016/2017

Śląsk w rozgrywkach Pucharu Europy zmierzył się z jego ubiegłorocznym triumfatorem, czyli z Dreamland Gran Canaria. Polski zespół zaprezentował się bardzo przyzwoicie na tle tak renomowanego rywala. Ostatecznie przegrał 77:81. Daniel Gołębiowski Zanotował 10 punktów, miał 2 zbiórki i tyle samo asyst. Wrocławianie zanotowali kompromitujący występ w Słupsku, przegrzewając z Czarnymi 53:78. Dla zobrazowania skali tego niepowodzenia, wystarczy przytoczyć, że w pierwszej połowie podopieczni Jacka Winnickiego zdobyli  ledwie 13 punktów. Skrzydłowy może być jednak zadowolony ze swojego występu. Uzyskał 11 punktów, 3 zbiórki 2 asysty i przechwyt.

• Adrian Bogucki, Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia, w SMS w sezonie 2017/2018

Gdynianie już bez Przemysława Żołnierewicza pojechali do Lublina na mecz ze Startem. Zaprezentowali się bardzo ambitnie, ale w kluczowych momentach brakowało im jakości. Adrian Bogucki po raz kolejny rozegrał solidne zawody. Zdobył 17 punktów w ciągu 30 minut gry. Zebrał również 12 piłek, miał dwie asysty i przechwyt. Dobra wiadomość dla gdyńskich kibiców jest taka, że ich zespół szybko został wzmocniony. Kontrakt podpisał  Bryce Alford: amerykański obwodowy, znany z występów w Zielonej Górze. Zadebiutuje w szczególnym meczu, czyli podczas 42. derbów trójmiasta, które już w najbliższy czwartek.

• Rafał Komenda, AZS AHG Kraków, w SMS w sezonie 2016/2017

AZS AGH Kraków zanotował drugą wygraną z rzędu. Po rozprawieniu się z WKK Wrocław pokonał Sokół Międzychód 95:91. Rafał komenda znowu był ważną postacią swojego zespołu. Zdobył 14 punktów, miał 8 zbiórek, asystę i przechwyt. Mini serię krakowian przerwała ekipa Dariusza Kaszowskiego, która pewnie wygrała 85:67. Skrzydłowy zdobył 13 punktów i miał 8 zbiórek.

• Mateusz Szlachetka, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2017/2018

Mateusz Szlachetka w przegranym starciu z Kingiem Szczecin rozegrał nieco słabsze zawody. Zdobył 5 punktów, miał 4 zbiórki, tyle samo asyst i 1 przechwyt.

• Piotr Wińkowski, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2021/2022

Astoria przełamała serie trzech porażek z rzędu, inkasując dwie wygrane. Piotr Wińkowski zdobył w tych meczach łącznie 13 punktów i miał 8 zbiórek.

• Aleksander Griszczuk, Miasto Szkła Krosno, w SMS w sezonie 2019/2020

Miasto Szkła Krosno w ostatnim czasie zanotowało wygraną. Aleksander Griszczuk nie pojawił się na boisku. W notowaniu pojawi się ponownie, gdy wróci do gry.

• Michał Samsonowicz, GTK Gliwice, w SMS w sezonie 2016/2017

Bohater bieżącego artykułu trapiony był ostatnio kontuzjami. W minionym sezonie z tego powodu rozegrał w Arce Gdynia tylko 7 spotkań. Obie strony chciały dać sobie drugą szansę, ale na przeszkodzie ponownie stanęły problemy zdrowotne i kontrakt nie wszedł w życie. Koszykarz długo wracał do formy, aż w końcu niedawno podpisał kontrakt z GTK Gliwice. Zaliczył już nawet krótki debiut, ale nie zdołał zapisać się w statystykach. Jego nowy zespół dość niespodziewanie pokonał PGE Spójnię Stargard 76:74.

• Aleksander Busz, GTK Gliwice, w SMS 2019/2020

W tym samym meczu Aleksander Busz zdobył 6 punktów i miał jeden przechwyt.

• Michał Krasuski, Polski Cukier Start Lublin, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Start rozprawił się z Arką. Michał Krasuski miał 5 punktów i zbiórkę. Lublinianie przegrali z kolei w rozgrywkach ENBL z zespołem Bristol Flyers 85:107. Rzucający grał ponad 3 minuty i zanotował przechwyt.

• Michał Kierlewicz, KKS Polonia Warszawa, ostatni sezon w SMS 2015/2016

Polonia przegrała ostatnie dwa mecze. Michał Kierlewicz zdobył w nich odpowiednio: 12 i 6 punktów.

• Bartosz Majewski, SKS Fulimpex Starogard Gdański, ostatni sezon w SMS 2015/2016

Podopieczni Kamila Sadowskiego pokonali GKS Tychy 71:63. Bartosz Majewski zdobył 10 punktów i miał 2 asysty.

• Konrad Dawdo, Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, ostatni sezon w SMS 2016/2017

Górnik w ostatnim czasie zanotował porażkę i wygraną. Konrad Dawdo zdobył w nich odpowiednio: 8 i 12 punktów.

• Kacper Mąkowski, AZS AGH Kraków, ostatni sezon w SMS 2017/2018

Kacper Mąkowski ma za sobą udany okres. Zdobył odpowiednio 15 i 10 punktów.

• Kamil Białachowski, Weegree AZS Politechnika Opolska, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Politechnika Opolska zanotowała ostatnio dwie wygrane. Środkowy w obu meczach zdobył po 6 punktów.

• Igor Krzych, Hydrotruck Radom, ostatni sezon w SMS 2020/2021

Igor Krzych pojawił się na boisku w dwóch ostatnich meczach, ale tylko w starciu z Basketem Poznań zdobył 3 punkty.

• Paweł Kopycki, Dziki Warszawa, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Paweł Kopycki w ostatnim meczu Dzików spędził na boisku ledwie 18 sekund i nie zdołał zapisać się w statystykach.

• Igor Stolarz, Grupa Sierleccy Czarni Słupsk, w SMS 2022/2023

Czarni pokonali wysoko Śląsk. Skorzystał na tym też Igor Stolarz, gdyż spędził na boisku 3 minuty i 48 sekund. W tym czasie nie zapisał się w arkuszu statystycznym.

Opracował: Oskar Struk