Po raz drugi w tym sezonie wyróżniamy postawę Michała Kołodzieja. Jego 21 punktów pozwoliło odnieść cenną wygraną nad PGE Spójnią Stargard 105:93. Skrzydłowy był najlepszym strzelcem swojego zespołu. Jego dokonania pokazują, że w ekipie Davida Dedka odnalazł odpowiednią dla siebie rolę.

• Tomasz Gielo, Casademont Saragossa, Liga ACB, w SMS w sezonie 2010/2011

Ekipa Polaka minimalne przegrała w rozgrywkach pucharowych z francuskim zespołem Gravelines-Dunkerque 69:70. Skrzydłowy grał nieco ponad 14 minut. Zdobył 4 punkty i miał zbiórkę. Niepowodzenie na arenie międzynarodowej powetowała sobie na parkietach ligowych, pokonując zespół Palencia Baloncesto 88:80. Gielo spędził na parkiecie blisko 19 minut, uzyskał 3 punkty i 2 zbiórki.

• Grzegorz Grochowski, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2010/2011

Dziki zmierzyły się na zakończenie poprzedniej kolejki z Arką. Długo nie mogły przełamać ambitnie grającego rywala. Podopieczni Krzysztofa Szablowskiego mogą mówić o sporym szczęściu. Ostatecznie po wyrównanym meczu wygrali 83:81. Grzegorz Grochowski grał ponad 17 minut. Zdobył trzy punkty, miał tyle samo asyst i zbiórkę.

• Filip Matczak, King Szczecin, w SMS w sezonie 2010/2011

Szczecinianie pojechali na trudny wyjazd do Warszawy na mecz z Legią. Choć spotkanie miało różne fazy, to ostatecznie padło łupem przyjezdnych, którzy wygrali 96:89. Była to bardzo cenna wygrana. Filip Matczak miał 6 punktów, 3 zbiórki i asystę. King musiał wygrać z Dinamo Sassari, by zachować szansę na awans do kolejnej fazy Ligi Mistrzów. Misja zakończyła się niepowodzeniem. Podopieczni Arkadiusza Miłoszewskiego przegrali 81:97. Obwodowy zdobył 4 punkty i zebrał 2 piłki. Miał także 5 strat.

• Kacper Borowski, King Szczecin, w SMS w sezonie 2012/2013

Kacper Borowski był bardzo efektywny w meczu z Legią. Grał niespełna 12 minut. Nie przeszkodziło mu to w zdobyciu 14 punktów. Zebrał też jedną piłkę. W starciu z Włochami miał 7 punktów, 4 zbiórki i asystę.

•  Jakub Garbacz, Anwil Włocławek, w SMS w sezonie 2012/2013

Anwil wciąż bez porażki w lidze. Starcie ze Stalą toczyło się falami, ale włocławianie znów pokazali więcej jakości i wygrali 97:86. Potwierdzili mistrzowskie aspiracje. Jakub Garbacz był tego dnia bardzo eksploatowany. Grał blisko 35 minut. Zdobył 14 punktów, zebrał 5 piłek i miał przechwyt. W środku tygodnia podopieczni Przemysława Frasunkiewicza odrabiali ligowe zaległości w meczu z Arką. Starcie bez historii pod pełną kontrolą miejscowych, którzy wygrali 97:66. Garbacz zdobył 12 punktów, zebrał 4 piłki i miał 2 asysty.

• Filip Struski, Muszynianka Domelo Sokół Łańcut, w SMS w sezonie 2012/2013

W meczach Sokoła Łańcut nigdy nie można narzekać na nudę. Po ostatniej strzelaninie w Gdyni, w starciu z MKS-em działy się równie szalone rzeczy. Gospodarze dobrze rozpoczęli mecz. Choć miał on różne fazy, to zasadniczo toczył się pod dyktando ekipy z Podkarpacia. W IV kwarcie wypracowała ona sobie znaczną przewagę. Dała się  jednak dogonić i w ostatniej akcji regulaminowego czasu gry musiała trafić za trzy, by doprowadzić do dogrywki. Terrell Gomez stanął na wysokości zadania i byliśmy świadkami dodatkowych pięciu minut gry. Gdy po trójce Kacpra Młynarskiego wydawało się, że nic nie odbierze miejscowym wygranej, rzut oddał Tayler Persons. Filip Struski zbił piłkę z obręczy na tyle niefortunnie, że ta trafiła do rąk hiszpańskiego strzelca. Ten oddał celny rzut po obrocie, zapewniając swojemu zespołowi zwycięstwo w niesamowitych okolicznościach. Skrzydłowy Sokoła w ciągu ponad 31 minut gry zdobył 9 punktów. Miał 5 zbiórek i asystę.

• Daniel Szymkiewicz, Grupa Sierleccy Czarni Słupsk, w SMS w sezonie 2012/2013

Daniel Szymkiewicz znalazł się poza składem Czarnych. Być może wkrótce zmieni barwy klubowe. W notowaniu pojawi się po powrocie na boisko.

•     Mikołaj Witliński, Trefl Sopot, w SMS w sezonie 2013/2014

Trefl świetnie zaczął mecz z GTK. Obwodowi mocno naciskali na piłkę, dezorganizując atak rywali. Po pierwszej kwarcie nic nie zapowiadało późniejszej porażki. Z biegiem czasu atak sopocian się zaciął. Brakowało im cierpliwości w egzekucji. Ostatecznie przegrali 79:85. Mikołaj Witliński zdobył 8 punktów, zebrał 3 piłki i miał 2 przechwyty. Porażka z GTK oznacza przerwanie serii zwycięstw.

•  Damian Jeszke, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2013/2014

Astoria zaliczyła ligową wpadkę, wyraźnie przegrywając 74:95 z ekipą Basketu Poznań. Damian Jeszke w przeciągu ponad 28 minut gry zanotował 11 punktów, 3 zbiórki, 4 asysty.

• Dominik Olejniczak, Saint-Quentin Basket-Ball, liga francuska, w SMS w sezonie 2014/2015

Drużyna Polaka w ostatnim czasie zanotowała wygraną. Środkowy rozegrał dobre zawody. Zdobył 10 punktów, zebrał 6 piłek, miał jeden przechwyt.

• Maciej Bojanowski, Anwil Włocławek, w SMS w sezonie 2014/2015

Maciej Bojanowski nie wstał z ławki w meczu ze Stalą. Swoją szansę otrzymał z kolei `w starciu z Arką. Niespełna 11 minut gry zamienił na 9 punktów i zbiórkę.

• Patryk Wilk, Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, w SMS w sezonie 2015/2016

Górnik najpierw rozprawił się z drużyną z Koszalina, wygrywając 77:57. Patryk Wilk zapisał statystyki na poziomie 8 punktów, 3 zbiórek i asysty. Kolejny mecz był już trudniejszy, lecz także padł łupem podopiecznych Andrzeja Adamka, którzy wygrali z ekipą Roberta Witki 75:73. Skrzydłowy miał 8 punktów, 3 zbiórki i asystę.

•  Michał Kołodziej, Enea Stelmet Zastal BC Zielona Góra, w SMS w sezonie 2015/2016

Zielonogórzanie świetnie rozpoczęli mecz w Słupsku. Grali z energią i zespołowo. Wypracowali nawet znaczącą przewagę. Dali się jednak dogonić i ostatecznie przegrali 73:69. Michał Kołodziej uzyskał w tym spotkaniu 3 punkty, 2 zbiórki i asystę. Zielonogórzanie powetowali sobie tamto niepowodzenie, wygrywając na otwarcie świątecznej kolejki. Tym razem pokonali na własnym parkiecie PGE spójnię Stargard 93:105. Spora w tym zasługa podkoszowego, który był najlepszym graczem swojego zespołu. Zdobył 21 punktów i miał 4 zbiórki.

• Daniel Gołębiowski, WKS Śląsk Wrocław, w SMS w sezonie 2016/2017

Śląsk w dalszym ciągu przystępuje do meczów w okrojonym składzie. To oczywiście odbija się negatywnie na osiąganych rezultatach. W Rumunii rywal zaczął mocno. Śląsk przetrzymał jednak początkowy napór i z biegiem czasu grał lepiej. Był blisko wygranej, ale ostatecznie uległ wyżej notowanemu rywalowi 75:80, lecz pozostawił po sobie pozytywne wrażenie. Daniel Gołębiowski zdobył w tym meczu 13 punktów, miał 3 zbiórki i 4 asysty. Tyle samo „oczek” zanotował w przegranym meczu z Twardymi Piernikami. Dorzucił do tego zbiórkę i asystę. Ostatni mecz pucharowy także toczył się na styku. Wojskowi znów walczyli, ale zeszli z parkietu pokonani. Skrzydłowy tym razem zanotował skromne statystyki: 4 punkty, 3 zbiórki, 2 asysty i przechwyt. Wrocławski klub w najnowszym komunikacie poinformował, że jego szeregi opuszcza Jawun Evans, czyli jeden z kontuzjowanych zawodników.

• Adrian Bogucki, Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia, w SMS w sezonie 2017/2018

Arka pojechała do Warszawy osłabiona brakiem kontuzjowanego Andrzeja Pluty. Godnie zastąpił go Bryce Alford, zdobywca 31 punktów, autor dziewięciu celnych rzutów za trzy punkty. Gdynianie byli blisko wygranej, ale Kacper Gordon spudłował kluczowy rzut spod kosza. Ostatecznie podopieczni Wojciecha Bychawskiego przegrali 81:83. Adrian Bogucki miał 15 punktów, 8 zbiórek, asystę i przechwyt. Jeszcze lepiej wypadł w zaległym meczu z Anwilem. 18 punktów, 6 zbiórek i asysta robią pozytywne wrażenie. Jego ekipa jednak wyraźnie przegrała 66:97.

• Rafał Komenda, AZS AHG Kraków, w SMS w sezonie 2016/2017

AZS AGH Kraków poniósł porażkę z zespołem o podobnym potencjale, czyli z AZS AWF Katowice. Mecz zakończył się wynikiem 65:78. Rafał Komenda uzyskał 9 punktów, 2 zbiórki i asystę.

•  Aleksander Griszczuk, Miasto Szkła Krosno, w SMS w sezonie 2019/2020

Miasto Szkła Krosno wyraźnie wygrało z ekipą z Radomia 85:62. Aleksander Griszczuk grał ponad 7 minut. Zdobył dwa punkty i miał tyle samo zbiórek.

• Mateusz Szlachetka, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2017/2018

Mateusz Szlachetka w meczu z Arką zdobył 10 punktów, zanotował 2 asysty, zbiórkę i przechwyt.

• Piotr Wińkowski, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2021/2022

Astoria nie miała nic do powiedzenia w starciu z Basketem Poznań. Piotr Wińkowski grał ponad 10 minut. Zdobył 4 punkty i miał zbiórkę.

• Patryk Stankowski, Miasto Szkła Krosno, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Patryk Stankowski zagrał dobry mecz przeciwko Basketowi Poznań. Zanotował 11 punktów, 2 zbiórki, tyle samo przechwytów i 5 asyst.

• Aleksander Busz, GTK Gliwice, w SMS 2019/2020

Aleksander Busz w meczu z Treflem Sopot grał niespełna 10 minut i zdobył 3 punkty.

• Michał Krasuski, Polski Cukier Start Lublin, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Michał Krasuski w przegranym meczu z PGE Spójnią Stargard spędził na boisku trzy minuty i nie zdołał zapisać się w statystykach.

• Michał Kierlewicz, KKS Polonia Warszawa, ostatni sezon w SMS 2015/2016

Polonia w ostatnim czasie odniosła dwa wysokie zwycięstwa. Najpierw z kwitkiem odprawiła WKK Wrocław, wygrywając 97:97. Michał Kierlewicz zanotował double-double na poziomie 13 punktów i 10 asyst. Do swojego okazałego dorobku dorzucił jeszcze 5 zbiórek i 3 przechwyty. Miał też aż 6 strat. „Czarne koszule” rozprawiły się również z Sokołem Międzychód w stosunku 90:67. Rozgrywający nie wykręcił już tak efektownych liczb, ale nadal był wszechstronny. Na swoim koncie zapisał: 4 punkty, 3 zbiórki, 7 asyst i przechwyt.

•  Bartosz Majewski, SKS Fulimpex Starogard Gdański, ostatni sezon w SMS 2015/2016

SKS Fulimpex Starogard Gdański uległ na wyjeździe po dogrywce rezerwom Śląska Wrocław 97:93. Bartosz Majewski zdobył 4 punkty. Miał tyle samo asyst i 2 przechwyty.

• Konrad Dawdo, Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, ostatni sezon w SMS 2016/2017

Górnik z dwiema kolejnymi wygranymi. Konrad Dawdo zdobył w nich odpowiednio: 9 i 15 punktów.

• Kacper Mąkowski, AZS AGH Kraków, ostatni sezon w SMS 2017/2018

Kacper Mąkowski w przegranym starciu z AZS AWF Katowice miał 9 punktów, 6 zbiórek i asystę.

• Kamil Białachowski, Weegree AZS Politechnika Opolska, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Politechnika Opolska uporała się z GKS-em Tychy 88:79. Kamil Białachowski grał krótko, bo niespełna 8 minut. W tym czasie zdobył 4 punkty i zebrał 2 piłki.

• Igor Krzych, Hydrotruck Radom, ostatni sezon w SMS 2020/2021

Podopieczni Roberta Witki nie mają ostatnio najlepszego okresu. Do swojego dorobku dopisali dwie kolejne porażki. Igor Krzych wystąpił w obu meczach, ale tylko w starciu z Miastem Szkła Krosno zapisał na swoim koncie 4 punkty.

• Maciej Nagel, Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia, w SMS 2022/2023

Młody środkowy w starciu z Anwilem spędził na boisku 5 minut i 35 sekund. W tym czasie zanotował jedną zbiórkę.

Opracował: Oskar Struk