W pierwszym notowaniu w 2024 roku akcentujemy dobrą grę Jakuba Garbacza w derbowym starciu z Twardymi Piernikami. Jego 17 punktów, w tym cztery rzuty za trzy punkty, pozwoliły wygrać Anwilowi 83:78.

• Tomasz Gielo, Casademont Saragossa, Liga ACB, w SMS w sezonie 2010/2011

Drużyna Polaka w ostatnim czasie radziła sobie na parkietach ligowych ze zmiennym szczęściem. Najpierw pokonała wyżej notowany zespół Lenovo Tenerife 70:64. Tomasz Gielo grał ponad 11 minut. Zdobył punkt i miał 4 zbiórki. Z kolei w 16 serii gier uległa ekipie z Andory 72:76. Skrzydłowy spędził na parkiecie ponad 14 minut. Zdobył 2 punkty, zebrał jedną piłkę.

• Grzegorz Grochowski, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2010/2011

Dziki poniosły dwie kolejne porażki. Najpierw uległy Czarnym Słupsk 83:96. Grzegorz Grochowski Spędził na parkiecie ponad 21 minut. W tym czasie uzyskał 7 punktów, 3 zbiórki i 5 asyst. Warszawianie pojechali do Stargardu osłabieni brakiem kontuzjowanych Mateusza Szlachetki i Piotra Pamuły. Część ich obowiązków musiał przejąć Grzegorz Grochowski. Wywiązał się z nich bardzo dobrze. Zdobył 12 punktów, zanotował 4 asysty i zbiórkę. Po meczu stojącym na kiepskim poziomie jego drużyna uległa rywalowi 56:64.

•  Filip Matczak, King Szczecin, w SMS w sezonie 2010/2011

Mistrzowie Polski w kryzysie. Po odpadnięciu z Ligi Mistrzów mogą się skupić wyłącznie na grze w lidze. W niej nie wiedzie się im ostatnio najlepiej. Przegrali z Twardymi Piernikami 70:92. Filip Matczak zdobył w tym spotkaniu 6 punktów, miał asystę i zbiórkę. Przełamania nie przyniósł również domowy mecz z Treflem. Szczecinianie nie mogli go wygrać choćby z tego powodu, że zanotowali 21 strat. Ostatecznie przegrali 79:84, ponosząc trzecią porażkę z rzędu. Matczak zagrał dobre zawody. W ciągu niespełna 20 minut  zdobył 13 punktów, miał 4 zbiórki, 2 asysty i przechwyt.

• Kacper Borowski, King Szczecin, w SMS w sezonie 2012/2013

Kacper Borowski jest ostatnio cieniem zawodnika z początku sezonu. W starciu z Twardymi Piernikami miał 2 punkty i 3 zbiórki. Jeszcze gorzej zaprezentował się w meczu z Treflem, zdobywając ledwie 1 punkt z linii rzutów wolnych. Oba te spotkania zakończyły się niepowodzeniem jego zespołu.

•  Jakub Garbacz, Anwil Włocławek, w SMS w sezonie 2012/2013

Choć Anwil znalazł w końcu pogromcę na ligowych parkietach w postaci Legii, to Garbacz utrzymuje dobrą formę. W meczu świątecznym zdobył 13 punktów i miał 7 zbiórek. Jego zespół przegrał jednak po wyrównanym pojedynku 74:76, ponosząc pierwszą ligową porażkę w sezonie. Włocławianie nie mieli dużo czasu na odpoczynek, bo w meczu noworocznym podejmowali Twarde Pierniki. Derbowe starcia zawsze są gwarancją emocji. Podobnie było tym razem. Choć przyjezdni kontrolowali przebieg spotkania, to dali się dogonić w końcówce. Ostatecznie zachowali więcej zimnej krwi i zasłużenie wygrali 83:78. Spora w tym zasługa rzucającego obrońcy, który zdobył 17 punktów, trafiając 4 z 5 rzutów za trzy punkty. Do swojego dorobku dopisał 5 zbiórek.

• Filip Struski, Muszynianka Domelo Sokół Łańcut, w SMS w sezonie 2012/2013

Sokół rozprawił się z GTK Gliwice 100:87. Pomocna była wysoko wygrana premierowa kwarta (32:16). Filip Struski grał ponad 20 minut. Zdobył 7 punktów, miał 2 zbiórki i asystę. Podopieczni Marka Łukomskiego nie sprostali z kolei Śląskowi Wrocław, przegrywając 84:91. Skrzydłowy uzyskał 12 punktów, 7 zbiórek, asystę i 2 przechwyty.

• Mikołaj Witliński, Trefl Sopot, w SMS w sezonie 2013/2014

Trefl pojechał do Wrocławia na mecz z osłabionym Śląskiem i wzorowo wywiązał się z roli faworyta, wygrywając 87:66. Mikołaj Witliński zdobył 2 punkty, zebrał 7 piłek, miał 3 asysty. Sopocianie udali się do Szczecina i przez cały mecz kontrolowali przebieg spotkania. Ostatecznie wygrali 84:79. Środkowy zanotował pierwsze w sezonie double-double na poziomie 13 punktów i 10 zbiórek. Sopocianie z bilansem 10-5 plasują się na drugim miejscu w tabeli.

• Damian Jeszke, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2013/2014

Astoria w ostatnim czasie odprawiła z kwitkiem dwa wrocławskie zespoły. Najpierw wygrała z rezerwami Śląska 94:88. Damian Jeszke zdobył 7 punktów, zebrał 13 piłek i miał 6 asyst. Następnie podopieczni Krzysztofa Szubargi rozgromili WKK Wrocław 100:62. Skrzydłowy miał 3 punkty, tyle samo asyst i 2 zbiórki.

• Dominik Olejniczak, Saint-Quentin Basket-Ball, liga francuska, w SMS w sezonie 2014/2015

Zespół Polaka w ostatnim czasie zanotował zwycięstwo i porażkę. Środkowy w wygranym meczu grał 25 minut. Zdobył 7 punktów i zebrał 4 piłki. Z kolei w przegranym starciu miał 11 punktów, 6 zbiórek, 2 asysty i przechwyt.

• Maciej Bojanowski, Anwil Włocławek, w SMS w sezonie 2014/2015

Maciej Bojanowski w ostatnich meczach Anwilu nie odegrał znaczącej roli. W obu wchodził na boisko na krótko z zadaniami obronnymi. Tylko w starciu z Legią zdołał zapisać się w statystykach, notując jedną zbiórkę.

• Patryk Wilk, Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, w SMS w sezonie 2015/2016

Górnik po serii czterech zwycięstw z rzędu dość niespodziewanie musiał uznać wyższość Politechniki Opolskiej, przegrywając 85:90. Patryk Wilk grał ponad 24 minuty. Zdobył 2 punkty, zebrał 6 piłek i miał jedną asystę.

• Michał Kołodziej, Enea Stelmet Zastal BC Zielona Góra, w SMS w sezonie 2015/2016

Zielonogórzanie długo stawiali się wyżej notowanej Stali, ale ostatecznie przegrali 87:92. Michał Kołodziej po raz kolejny w tym sezonie rozegrał dobry mecz. Zanotował 11 punktów i pięć zbiórek.

• Daniel Gołębiowski, WKS Śląsk Wrocław, w SMS w sezonie 2016/2017

Daniel Gołębiowski z powodu kontuzji wypadł ze składu na mecz z Treflem Sopot. Osłabieni wrocławianie nie mieli nic do powiedzenia, przegrywając 66:87. Również pucharowe starcie z Arisem Midea Saloniki zakończyło się niepowodzeniem w stosunku 71:93. Skrzydłowy wrócił już do gry. Uzyskał 7 punktów, 4 asysty, zbiórkę i przechwyt. Ligowe przełamanie wojskowi zaliczyli w wyjazdowym starciu z Sokołem Łańcut, wygrywając 91:84. „Gołąb” grał ponad 31 minut, zdobył 13 punktów, miał 2 zbiórki, tyle samo asyst i przechwyt.

• Adrian Bogucki, Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia, w SMS w sezonie 2017/2018

Arka po raz kolejny nie miała nic do powiedzenia w starciach z wyżej notowanymi rywalami. Najpierw przegrała z MKS-em Dąbrowa Górnicza 82:104. Adrian Bogucki może być jednak zadowolony ze swojego występu. Ponownie otarł się o double-double. Zanotował 12 punktów, 9 zbiórek, 2 przechwyty i asystę. Jego drużyna przegrała jednak 82:104. Nie miała zbyt  wielu argumentów również w starciu z Czarnymi Słupsk, ulegając 67:84. Środkowy zapisał na swoim koncie 15 punktów i 9 zbiórek. Gdynianie z bilansem 3-12 zajmują ostatnie miejsce w ligowej tabeli.

• Marcin Wieluński, Legia Warszawa w SMS w sezonie 2014/2015

Marcin Wieluński Pojawił się na boisku w pojedynku ze Startem Lublin. Spędził na nim 88 sekund. W tym czasie zanotował jedną zbiórkę.

• Mateusz Samiec, King Szczecin, wypożyczony do GKS–u Tychy, w SMS w sezonie 2022/2023

W ostatnim czasie King Szczecin poinformował, że Mateusz Samiec resztę bieżącego sezonu spędzi na wypożyczeniu w pierwszoligowym GKS Tychy. Ten ruch ma mu zapewnić odpowiednią liczbę minut na parkiecie. Rozgrywając ma już za sobą debiut w nowym zespole. W starciu z Polonią Warszawa spędził na boisku ponad 11 minut. W tym czasie uzyskał 2 punkty, tyle samo asyst, przechwyt i 5 zbiórek. Jego drużyna pokonała Polonię Warszawa 84:72.

• Igor Stolarz, Grupa Sierleccy Czarni Słupsk, w SMS 2022/2023

Igor Stolarz w starciu z Dzikami Warszawa spędził na boisku 18 sekund i nie zdołał zapisać się w arkuszu statystycznym. Z kolei w meczu z Arką Gdynia grał 71 sekund i zdobył 3 punkty.

• Paweł Kopycki, Dziki Warszawa, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Paweł Kopycki w starciu z Czarnymi spędził na boisku 86 sekund i nie zdołał się zapisać w arkuszu statystycznym.

• Rafał Komenda, AZS AGH Kraków, w SMS w sezonie 2016/2017

Kolejne porażki na koncie AZS AHG Kraków. Tym razem krakowianie nie sprostali ekipom ze Starogardu Gdańskiego i Wrocławia. Rafał Komenda zdobył w tych meczach odpowiednio: 14 i 17 punktów.

• Aleksander Griszczuk, Miasto Szkła Krosno, w SMS w sezonie 2019/2020

Ekipa z Krosna ostatnio radziła sobie ze zmiennym szczęściem. Najpierw przegrała z Politechniką Opolską 90:101. Aleksander Griszczuk grał niespełna 7 minut. Zdobył 3 punkty i miał 2 zbiórki. W wygranym meczu z Kotwicą Kołobrzeg grał 2 minuty i 2 sekundy. Nie zdołał zapisać się w arkuszu statystycznym.

• Mateusz Szlachetka, Dziki Warszawa, w SMS w sezonie 2017/2018

W tym notowaniu nie będziemy opisywać koszykarskich dokonań Mateusza Szlachetki. Zawodnik, który dotychczas rozgrywał dobry sezon, doznał na treningu kontuzji mięśnia czterogłowego uda. Niestety konieczna będzie operacja. Szacowana przerwa w grze ma wynosić 3 miesiące. Mateuszowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Działacze Dzików znaleźli już zastępstwo. Kontrakt ze stołecznym klubem podpisał Ajare Sanni, czyli najlepszy strzelec drugiej ligi litewskiej. Mateusz Szlachetka powróci do zestawienia po wyleczeniu urazu.

• Piotr Wińkowski, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2021/2022

Astoria rozprawiła się z dwoma wrocławskimi zespołami. Piotr Wińkowski zdobył  odpowiednio: 16 i 8 punktów.

• Patryk Stankowski, Miasto Szkła Krosno, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Patryk Stankowski w ostatnich dwóch meczach zdobył odpowiednio 14 i 7 punktów, a jego zespół zanotował bilans 1:1.

• Aleksander Busz, GTK Gliwice, w SMS 2019/2020

GTK zanotowało dwie kolejne porażki: z MKS-em i Sokołem Łańcut. Aleksander Busz tylko w starciu derbowym zapisał się w statystykach. Zdobył 3 punkty i miał zbiórkę.

• Michał Kierlewicz, KKS Polonia Warszawa, ostatni sezon w SMS 2015/2016

Polonia od ostatniego notowania zapisała na swoim koncie zwycięstwo i 2 porażki. Michał Kierlewicz zdobył w nich odpowiednio: 4, 7 i 5 punktów.

•  Bartosz Majewski, SKS Fulimpex Starogard Gdański, ostatni sezon w SMS 2015/2016

Podopieczni Kamila Sadowskiego w ostatnim czasie zanotowali zwycięstwo i porażkę. Bartosz Majewski zdobył w tych meczach odpowiednio: 4 i 7 punktów.

• Konrad Dawdo, Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, ostatni sezon w SMS 2016/2017

Konrad Dawdo w przegranym starciu z Politechniką Opolską spędził na boisku nieco ponad 12 minut. Zdobył 2 punkty, miał tyle samo zbiórek, asystę i przechwyt.

• Kacper Mąkowski, AZS AGH Kraków, ostatni sezon w SMS 2017/2018

Kacper Mąkowski w ostatnich meczach swojego zespołu zdobył odpowiednio: 5 i 13 punktów.

• Kamil Białachowski, Weegree AZS Politechnika Opolska, ostatni sezon w SMS 2018/2019

Politechnika podtrzymuje imponującą serię zwycięstw. Od ostatniego notowania dorzuciła dwa kolejne. Kamil Białachowski zdobył w nich odpowiednio 5 i 10 punktów. Sumarycznie zanotował 8 zbiórek.

• Igor Krzych, Hydrotruck Radom, ostatni sezon w SMS 2020/2021

Ekipa z Radomia zanotowała w ostatnim czasie porażkę i wygraną. Igor Krzych tylko w starciu z rywalem z Katowic zdobył 1 punkt.

• Maciej Nagel, Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia, w SMS w sezonie 2022/2023

Maciej Nagel epizodycznie pojawił się na parkiecie w dwóch ostatnich meczach swojego zespołu, lecz tylko w starciu z MKS-em zapisał się w statystykach, notując przechwyt.

Opracował: Oskar Struk