Za nami końcowe rozstrzygnięcia w Pekao S.A. 1 Lidze. Do ekstraklasy po piętnastu latach przerwy awansował Górnik Zamek Książ Wałbrzych, który w finale 3:1 pokonał Enea Abramczyk Astorię Bydgoszcz. Z kolei po brązowy medal sięgnął GKS Tychy.

• Tomasz Gielo, Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski, w SMS w sezonie 2010/2011

Stal z dobrą energią rozpoczęła decydujące starcie ze Śląskiem. Mocna obrona poskutkowała licznymi kontrami, które gospodarze z łatwością zamieniali na celne rzuty. Jeszcze na początku czwartej kwarty prowadzili 13 punktami. W kluczowym momencie zabrakło im jednak spokoju w wykończeniu i ostatecznie przegrali 81:83. Tomasz Gielo grał ponad 32 minuty. W tym czasie zanotował 13 punktów, 6 zbiórek i przechwyt. Wobec tej porażki podopieczni Andrzeja Urbana zakończyli sezon na ćwierćfinale, co należy uznać za rozczarowanie. Z pewnością na przeszkodzie do uzyskania lepszego wyniku stanęły kontuzje, których na przestrzeni sezonu w ostrowskim zespole było zbyt dużo.

• Kacper Borowski, King Szczecin, w SMS w sezonie 2012/2013

Półfinałowa seria Kinga ze spójnią była zaskakująco jednostronna i zakończyła się wynikiem 3:0 dla mistrzów Polski. W pierwszym meczu na tablicy widniał wynik 104:86. Kacper Borowski grał niespełna 15 minut. Zanotował 6 punktów, 2 zbiórki i asystę. Drugie starcie przyniosło rezultat 78:72. Borowski spędził na boisku niewiele ponad 6 minut i zanotował asystę. Trzeci pojedynek to wynik 88:75. Skrzydłowy grał niespełna 10 minut. Zdobył 5 punktów, miał zbiórkę i przechwyt. Szczecinianie jako pierwsi zameldowali się w finale.

• Mikołaj Witliński, Trefl Sopot, w SMS w sezonie 2013/2014

Trefl obronił własny parkiet, wygrywając pierwsze dwa mecze ze Śląskiem zaskakująco łatwo. W premierowym starciu było 78:54. Mikołaj Witliński grał ponad 17 minut. Zanotował 8 punktów, 5 zbiórek, asystę i przechwyt. Kolejne starcie również padło łupem miejscowych, którzy zwyciężyli 88:70. Środkowy spędził na parkiecie podobną liczbę minut. Tym razem miał jednak 6 „oczek”, 4 zbiórki i asystę. Jeszcze lepiej poszło mu w kolejnym meczu, kiedy zanotował statystyki na poziomie 6 punktów i 10 zbiórek. Nie przełożyło się to jednak na sukces zespołu, który przegrał 70:76. Sopocianie dopięli swego w kolejnym meczu. Wytrzymali próbę nerwów. Świetnie egzekwowali rzuty wolne w końcówce i zasłużenie wygrali 81:77. Środowy wyszedł w pierwszym składzie i zapisał na swoim koncie 4 punkty, 3 zbiórki i przechwyt. Ekipa znad morza wygrała całą serię 3:1 i po raz pierwszy od dwunastu lat awansowała do wielkiego finału. W nim czeka już obrońca tytułu, King Szczecin.

• Damian Jeszke, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2013/2014

Astoria zaskakująco łatwo uporała się z GKS-em Tychy w decydującym meczu o wejście do finału, wygrywając 91:62. Damian Jeszke zdobył w nim 12 punktów, miał 6 zbiórek i 4 asysty. W finale czekał już Górnik Wałbrzych. Decydująca seria zakończyła się wynikiem 1:3. Skrzydłowy zdobył w tych meczach odpowiednio: 7, 9, 18 i 7 punktów.

• Patryk Wilk, Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, w SMS w sezonie 2015/2016

Górnik w końcu dopiął swego i po 15 latach awansował do ekstraklasy. Serię z Astorią wygrał 3:1. Patryk Wilk zdobył w tych meczach odpowiednio: 0, 6, 12 i 5 punktów.

• Dominik Olejniczak, Saint-Quentin Basket-Ball, liga francuska, w SMS w sezonie 2014/2015

Kolejne dwie porażki zespołu Dominika Olejniczaka. Najpierw 75:91. Polak grał niespełna 17 minut. Zanotował 2 punkty i 3 zbiórki. Kolejny mecz był bardziej wyrównany, lecz ostatecznie również przegrany w stosunku 89:92. Środkowy spędził na boisku prawie 16 minut i zdobył 10 punktów.

• Daniel Gołębiowski, WKS Śląsk Wrocław, w SMS w sezonie 2016/2017

Śląsk źle zaczął decydujący mecz ze Stalą, opierając swoją grę głównie na rzutach z dystansu. W czwartej kwarcie odrobił jednak straty i wygrał 81:83. Kluczową zbiórkę zanotował właśnie Gołębiowski, który oprócz tego miał 11 punktów, 2 asysty i tyle samo przechwytów. Wrocławianie wysoko przegrali dwa pierwsze mecze półfinałowe z Treflem. Najpierw 54:78, a następnie 70:88. Skrzydłowy zdobył w tych meczach odpowiednio 7 i 6 punktów. Dzięki dobrej postawie Daniela, który kilkukrotnie celnie przymierzył z dystansu, miejscowi wygrali trzeci mecz 76:70. Obwodowy oprócz 13 punktów zanotował po 3 zbiórki, asysty i przechwyty. Czwarte spotkanie było bardzo wyrównane, ale gospodarze wykazali się gorszą skutecznością na linii rzutów wolnych, dlatego przegrali je 77:81, a całą serię 1:3. „Gołąb” może się pochwalić statystykami na poziomie dziewięciu punktów, trzech zbiórek i czterech asyst. Teraz wojskowych czeka dwumecz o brązowy medal ze Spójnią Stargard.

• Mateusz Samiec, King Szczecin, wypożyczony do GKS–u Tychy, w SMS w sezonie 2022/2023

Mateusz Samiec w przegranym meczu z Astorią grał blisko 26 minut. Zanotował 9 punktów, 3 asysty i tyle samo zbiórek. Z kolei oba mecze o trzecie miejsce zakończył z zerowym dorobkiem punktowym, ale jego drużyna i tak sięgnęła po historyczny brązowy medal.

• Piotr Wińkowski, Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, w SMS w sezonie 2021/2022

Piotr Wińkowski w ostatnich meczach Astorii Bydgoszcz zdobył odpowiednio: 4, 0, 2, 6 i 5 punktów. Jego drużyna przegrała w finale pierwszej ligi z Górnikiem Wałbrzych 1:3.

• Bartosz Majewski, SKS Fulimpex Starogard Gdański, ostatni sezon w SMS 2015/2016

Starogardzianie przegrali w dwumeczu rywalizację o brąz z GKS-em Tychy. Tym samym zakończyli sezon na czwartym miejscu. Bartosz Majewski w obu spotkaniach zanotował po 15 punktów.

• Konrad Dawdo, Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych, ostatni sezon w SMS 2016/2017

Konrad Dawdo w finałowych meczach z Astorią zdobył odpowiednio.: 0, 0, 7, a ostatni z nich przesiedział na ławce rezerwowych. Jednak razem z kolegami mógł się cieszyć z powrotu do ekstraklasy.

Opracował: Oskar Struk